Detection of high order M-ARY QAM symbols under transmitter nonlinearities
Gönderici bozukluğu altındaki yüksek dereceli M-LİK QAM sembollerinin tespiti
- Tez No: 517609
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, güç yükselteclerin doğrusal olmayan etkilerinin gelecek nesil kablosuz haberleşme adaylarından biri olan yüksek dereceli QAM üzerine etkileri incelenmiştir. Verici tarafındaki çeşitli doğrusal olmayan bozucu etkiler alıcı tarafının performansının düşmesine sebep olmaktadır. Literatürdeki gözlemlerimize göre, QAM yıldız kümesinin dışındaki noktalar bu etkilerden genellikle daha fazla etkilenmektedir. Bu etkiyi gözlemlemek için sadece genlik bozulmasını inceleyen Rapp modeli ve genlikle beraber faz bozulmasını inceleyen Saleh modelinden yararlanılmıştır. Her QAM sembolünün EVM değeri incelenmiştir. Gözlemlere göre Rapp modelinden kaynaklı eş fazlı ve dördün kısmındaki bozulmalar bağımsız olarak sayılabilir. Fakat Saleh modelinin oluşturduğu bozulmalar gözlemlerimize göre bağımsız değildir. Gene gözlemlerimize göre bozulmaların büyüklüğü birbirine eşit bile olmayabilir. Yukarıda anlatılanların hepsini dikkate alarak, yıldız kümesi üzerindeki tekdüze olmayan EVM dağılımını göz önünde bulunduran alıcılar her iki model için de önerilmiştir ve bu alıcıların performansı ortalama EVM değerini değerlendiren klasik alıcılarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, işlem karmaşıklığını azaltmak için alıcı tarafında gözlemlenen sembolleri niceleyen alıcı yapısı önerilmiştir. Alıcı, nicemlenmiş sembollere arama tablosundan olasılık oranı vermekte ve buna göre çözümleme yapmaktadır. Ayrıca, bu çalışmada alıcların çözümleme eşik değerlerini kıyaslamak için doğrsual olmayan kanallar için uyumsuz başarım hızları ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We will investigate the nonlinear effects of power amplifiers on large constellation Quadrature Amplitude Modulation (QAM) in this study. A more than potential feat to enhance transmission rates in next generation wireless networks is high order QAM along with mm-wave transmission. Meanwhile, different types of nonlinearities in the transmitter side may hamper the transmitter rate and decrease receiver performances. From literature, outermost constellation points of QAM schemes are usually more adversely affected by these deteriorations. To observe these effects, the Rapp and Saleh models that consider only amplitude deformation and amplitude in conjunction with phase deformation respectively are utilized. Error vector magnitude (EVM) of each QAM symbol is evaluated to discriminate error variances of each symbol. It is observed that in-phase and quadrature errors originating from the Rapp model can be assumed as independent. On the contrary, power amplifier with the Saleh model creates error such that in-phase and quadrature parts of the errors are not independent. According to our observations, the variances of in-phase and quadrature errors may not even be equal to each other. By accounting for all above issues, receivers that consider unequal EVM distribution for both models are proposed and their performances are compared with those of other receivers that exert average EVM for decoding. In addition to these receivers, a practical receiver is proposed that works on quantized observations based on a look-up table that keeps log-likelihood ratios to reduce computational complexity. Furthermore in this work, mismatched achievable rates of the equivalent nonlinear channels are presented to evaluate decoding thresholds of the receivers.