Mamografik taramalarda absorbe olan doz miktarlarının monte carlo metodu ile incelenmesi
Investigation of absorbed dose quantity in mammography by monte carlo method
- Tez No: 517615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR GÜNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mamografi, meme kanseri teşhisinde kullanılan en etkili görüntüleme yöntemlerinden biridir.Bu tez çalışmasında tüp voltajının, x-ışını tüpünde kullanılan anot/filtre kombinasyonlarının, meme kalınlığının ve memenin glandüler doku oranının memede absorbe olan doz miktarı üzerine etkisi MCNPX Monte Carlo kodu (2.4.0) ile incelenmiştir. Sabit kalınlıkta ve sabit glandüler doku-yağ doku oranındaki meme modelinde tüp voltajı arttıkça memede absorbe olan doz miktarında artma, sabit glandüler-doku yağ doku oranında sabit tüp voltajında meme kalınlığı arttıkça memede absorbe olan doz miktarında azalma, sabit meme kalınlığı sabit tüp voltajında ise glandüler doku oranı arttıkça memede absorbe olan doz miktarında azalma gözlemlenmiştir. Çalışmada anot/filtre materyalleri olarak Molibden/Molibden, Rodyum/Rodyum, Molibden/Rodyum ve Wolfram/Rodyum kombinasyonları kullanılmıştır. Tüp voltaj değeri 26 keV ile 32 keV arasında, meme kalınlığı 2 cm, 4 cm ve 6 cm, glandüler doku-yağ doku oranı %0, %20, %40, %60, %80 ve %100 olarak seçilmiştir. Elde edilen absorbe doz değerleri tablo ve şekillerle verilmiştir. Anot/filtre kombinasyonlarının absorbe doz miktarlarına etkisi birbiri ile karşılaştırıldığında W/Rh anot/filtre kombinasyonunun sıkıştırılmış kalınlığı 2 cm ile 6 cm arasında değişen meme modellerindeki absorbe doz miktarı bakımından daha faydalı olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Mammography is the most effective imaging method for determination of breast cancer.In this thesis study, the effects of tube voltage, anode/filter combinations used in x-ray tube, breast thickness and mammary gland tissue ratio on mammary absorptive dose were investigated with MCNPX Monte Carlo code (2.4.0). It has been observed that absorbed dose in breast, increases while tube voltage increases when breast thickness and gland-to-fat ratios are fixed, absorbed dose in breast, decreases while gland-to-fat ratio increases when tube voltage and breast thickness are fixed and absorbed dose in breast, decreases while breast thickness increase when tube voltage and gland-to-fat ratios are fixed. As a anode/filter materials Molybdenum/Molybdenum, Rhodium/Rhodium, Molybdenum/Rhodium, Wolfram/Rhodium have been simulated. Tube voltages ranged from 26 keV to 32 keV, breast thicknesses have been selected as 2 cm, 4 cm and 6 cm. Glandular tissue-adipose tissue ratios have been selected as %0, %20, %40, %60, %80 and %100. Results shown in tables and graphics. When the effect of the anode / filter combinations on the absorptive dose amounts is compared with each other, it is concluded that the W / Rh anode / filter combination is more beneficial in terms of absorptive dose in the breast models ranging from 2 cm to 6 cm.