İdeolojik hegemonya sorunsalı
The problematic of ideological hegemony
- Tez No: 51764
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ AĞAOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET Özellikle 1. Dünya Savaşı sonrasında kapitalizmin kendini yeniden üretebilmesini açıklamaya yönelik ilgi, yeni kuramsal çözümleme ve stratejilerin geliştirilmesine yol açtı. Belirli bir toplumsal formasyondaki egemenlik ilişkilerinin yeniden üretimine ilişkin çözümlemenin, hegemonya kavramı aracılığıyla yapılabileceği düşünüldü. Kavramın önceki kullanım biçimi, ağırlıklı olarak sınıf ittifakları bağlamında biçimlenmişti. Bu kavram, A. Gramsci'nin yapı onda ise ideolojik ve kültürel süreçleri de içerecek ölçüde genişler. Öte yandan, kavram aynı zamanda ideolojik-politik üstünlüğün krize girmesine yol açan süreçlerin incelenmesinde de kullanılır. Hegemonya kavramının etrafında kendi kuramsal çözümlemesini geliştiren Gramsci, aynı zamanda mevzi savaşı ve manevra savaşı kavramlarını merkez alan bir siyasal strateji önerisinde bulunur. Sonradan bu öneri, birbiriyle çelişkili yorumlara yol açmıştır. Tez çalışmasının giriş bölümünde, hegemonya kavramının tarihsel biçimlenişi ele alınmıştır. Birinci bölümde, hegemonya kavramının tarihsel öncüllerinin açığa çıkartılması amacıyla, 1. Dünya Savaşı sonrasındaki İtalyan konsey hareketi deneyimini yorumlayan kuramsal çerçeve üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, hegemonya kavramının kapsamı, ekonomist yaklaşımın eleştirisi ve hegemonyanın örgütlenmesinde aydınların oynadığı rol ele alınmıştır. Bu bölümde, ayrıca hegemonya kurulması sürecinin tarihsel deneyimleri gözden geçirilmiştir. Üçüncü bölümde, hegemonya krizine ilişkin kuramsal çerçevenin değişik yönleri araştırılmıştır. Tezin sonuç kısmında ise, karşıt-hegemonyanın oluşmasına ilişkin kuramsal öncüllere işaret edilmiştir. 262
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The interest towards explaining the ability of capitalism to reproduce itself especially after the first World War has led to the development of new theoretical analyses and political strategies. It was thought that the analysis of the reproduction of relations of dominance in a given social formation could be done with the concept of hegemony. While the concept's previous usage had predominantly been shaped in terms of class alliances, its content in A. Gramsci's work expands so as to include ideological and cultural processes. On the other hand, the concept is also employed in investigating the processes that lead to the crisis of ideological and political supremacy. Elaborating his own theoretical analysis around the concept of hegemony, Gramsci proposes a political strategy which takes the concepts war of position and war of movement at its center. Later this proposal has led to conflicting interpretations. The historical formation of the concept hegemony is taken up in the introduction of the thesis. The first chapter focuses on the theoretical framework within which the Italian council movement following the first World War is interpreted, to make clear the historical premises of the concept hegemony. The second chapter focuses on the scope and content of the concept, the criticism of economist approach, and the intellectuals' role in organizing hegemony. This chapter also examines the historical experiences in the formation of hegemony. The third chapter investigates into different aspects of the theoretical framework on the crisis of hegemony. The conclusion of the thesis dwells upon the theoretical premises concerning the formation of counter-hegemony. 263