B 153 nolu Şeriyye Sicili'ne göre 1693-1699 yılları arasında Bursa'da sosyal ve ekonomik hayat
According to the Court Records social and economic structure in Bursa between the years of 1693-1699
  1. Tez No: 517640
  2. Yazar: HALİL YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMETTİN BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Hazırlanan bu tez çalışmasında, B153 nolu Bursa Şeriyye Sicil Defterinden hareketle 17. yüzyılın son çeyreğinde (1693- 1699) Bursa'da sosyal ve iktisadi hayat incelenmiştir. Tezin ana kaynağı B153 nolu Bursa Şeriyye Sicil Defterindeki tereke kayıtlarıdır. Tereke/ terike kişi öldükten sonra geride bıraktığı her türlü eşya, alacak ve borçların bulunduğu mahkeme kaydıdır Tez, giriş, beş bölüm ve sonuç kısmından oluşmuştur. Tezin giriş kısmında çalışmanın tanıtımı yapılmış, Osmanlı miras hukuku ve tereke defterleri üzerinde durulmuştur. Tezin birinci bölümünde Bursa Şeriyye Sicilleri ve B153 nolu Bursa Şeriyye Sicil Defteri incelenmiştir. İkinci bölümünde tereke sahipleri üzerinde durulmuştur. Tereke sahiplerinin sosyal ve ekonomik özellikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde terekeleri oluşturan menkul ve gayrimenkul mal grupları incelenmiştir. Dördüncü bölümünde terekelerin paylaşılması ve mirasçılar değerlendirilmiştir. Beşinci bölümünde ise terekelerden alınan vergiler ve diğer harcama kalemleri değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen bilgi ve bulgular ile genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the social and economic life in Bursa was investigated in the last quarter of the 17 th century (1693-1699), based on the Bursa Şeriyye records (court records ) of B153. The main source of the dissertation is the registers of heritage in the Bursa Şeriyye records of B153. Terek / terike is the court register where all the goods, the claims and the debts left after the person's death. The thesis consists of introduction, five chapters and a result section. In the introduction section, thesis study was introduced, and Ottoman heritage law and the book of heritage (book of Tereke) was dwelt on. In the first part of the thesis, Bursa Şeriyye (court) records and B153 Bursa Şeriyye Registry Book were examined. In the second part, we have focused on the owners of Tereke (heritage). The social and economic characteristics of the Tereke owners were discussed. In the third part, the groups of movable and immovable goods forming the Tereke were examined. In the fourth chapter, the sharing of the Tereke (heritages) and the heirs were evaluated. In the fifth chapter, the taxes and other expenditure items from the heriteges were evaluated. In the conclusion part, with the information and obtained findings a general evaluation was made.