Kurum içi iletişim stratejileri bağlamında oyunlaştırma kullanımı: Bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
Gamification use in the context of corporate communication strategies: A research on the banking industry
  1. Tez No: 517639
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATUN BOZTEPE TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
İletişim teknolojilerinde yaşanan dijitalleşme ve günümüz pazar ortamının içerdiği ağır rekabet koşulları, kurumların hayatta kalabilmek için yeniliklere uyum sağlama ve yaratıcılığa yatırım yapmalarını zorunlu hale getirmektedir. İş hayatında ise sayıları giderek artan Y ve Z kuşağına mensup bireylerin motivasyonlarını sağlamak söz konusu olduğunda geleneksel ödül – ceza yaklaşımından verim alınamamakta, çalışanlara yönelik hedeflerin gerçekleşmesinde yönetim, eğitim ve iletişim stratejilerinde yenilikler yapmak zorunlu hale gelmektedir. Oyunlaştırma bu bağlamda yönetici, lider ve eğitimcilere motivasyonu artırma ve davranış değişikliği sağlamaya yönelik önemli faydalar sunmakta, etkileşim odaklı bir tasarım olmasıyla da bireyler arasındaki iletişime katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada oyunlaştırma bir kurumsal iletişim stratejisi olarak ele alınmakta ve oyunlaştırmanın kurum içi iletişim bakımından önerdiği kapasite Türkiye'de aktif olarak faaliyet gösteren bankaların çalışanlarına yönelik oyunlaştırma kullanımları üzerinden incelemektedir. Çalışmada oyunlaştırmaya dair geniş bir kavrayış elde edilebilmesi için öncelikle oyun kavramının tarihsel gelişimi ve oyuna çeşitli perspektiflerden bakış açıları incelenmiş; ardından oyunlaştırmanın temelleri, yapısal özellikleri ve kullanım alanları açıklanarak çalışanların motivasyonunun sağlanması, performansın ve verimliliğin artırılması, çalışan bağlılığının güçlendirilmesi, sosyalizasyonun artırılması, inovasyon ve yaratıcılığın teşvik edilmesi, kurumsal performansın artırılması başta olmak üzere oyunlaştırmanın kurumsal hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik içerdiği potansiyel araştırılmıştır. Bu bağlamda çalışma kapsamında Türkiye'de aktif olarak faaliyet gösteren bankaların çalışanlarına yönelik kullandıkları oyunlaştırma programlarından sorumlu yetkililerle ve bankalar için oyunlaştırma tasarımı yapan firmaların temsilcileriyle yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak bir araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The digitalization of communication technologies and the heavy competition environment in today's market conditions obliges corporations to adapt to innovations and invest in creativity in order to survive.When it comes to providing the motivation of individuals belonging generation Y and Z that increasing numbers in business life, the traditional carrow and stick approach can not be efficient. Under this circumstances it is compulsory to innovate management, training and communication strategies to achieve of the goals for employees. In this context, gamification provides significant benefits to increase motivation and improve behavior change for managers, leaders and educators, and it also contributes to the communication between individuals based on its interaction-oriented design. In this study, gamification is considered as an corporate communication strategy and the capacity proposed by the gamification efforts in terms of internal communication is examined. Use of gamification for the purpose of internal communication towards emplooyes is analyzed within the context of banking sector. In this study historical development of the game concept and the aspects of the game from various perspectives is scrutinized in order to obtain a broader understanding of the gamification, after that key features of gamification, usage aims is investigated for determining the potential of gamification efforts in terms of corporate targets. It is seen that gamification is a efficient technique for achieving corporate goals that includes providing employee motivation, increasing performance and productivity, strengthening employee engagement, increasing socialization, promoting innovation and creativity and increasing corporate performance. Within the scope of the study a research is conducted by using semi-constructed interview method with the participation of authorized people from banks and gamification firms.