Trauma in Gurnah's 'The Last Gift' and Salih's 'Season of migration to the north'
Gurnah'ın 'Son Hediye' ve Salih'in 'Kuzeye Göç Mevsimi' adlı eserlerinde travma
  1. Tez No: 517641
  2. Yazar: AHMED MANSOUR AKMOUSH AKMOUSH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PHILIP GEORGE ANTHONY GLOVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
“Travma”terimi, eski Yunan terimi olan“yara”dan gelmekte olmasına rağmen travmanın modern konseptinin kesin bir tanımını vermek üzere sağlanan girişimler, içerik ve disipline göre değişkenlik göstermektedir. Fiziksel bir kusur için medikal bir gösterge olarak başlamıştır ama literatürde travma, anlaşılması açısından kendine has bir zorluk hali olarak gösterilmektedir. Ayrıca travmatik olayların genellikle sosyal dünyadaki sosyal güçlerden kaynaklanmasından ötürü travmanın, tabiatı gereği politik, tarihi ve etik boyutları da vardır. Aynı zamanda yaşam boyu süren fizyolojik bir sıkıntı duygusuna neden olan kötü bir deneyim olarak da tanımlanabilir. Bu çalışma, Afrika kökenli yazarlar olan Abdulrazak Gurnah“The Last Gift – Son Hediye”ve Al- Tayeb Salih“Season of Migration to the North – Kuzeye Göç Mevsimi”için iki romanda travmanın varlığını izleyecektir. Çalışma, Travma terimi ve literatürdeki kullanımları için belirli ve güvenilir bir terimi belirlemeye yönelik bir girişimde bulunmaktadır. Ardından her iki romanın farklı sahnelerinde, travmanın etkisini ve varlığını ortaya koymak için bu iki romanı da analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
Although the term“trauma”comes from the old Greek meaning“wound”, attempts to give a precise definition of the modern concept of trauma vary according to context and discipline. The term started as a medical indicator for a physical defect, but in literature trauma presents a unique set of challenges to understanding. Further, because traumatic events often happen due to social forces as well as in the social world, trauma has an inherently political, historical, and ethical dimension. It can also be defined as a bad experience that causes a lifelong psychological feeling of burden. This study will trace the presence of trauma in two novels by African origin writers, Abdulrazak Gurnah“The Last Gift”and Al-Tayeb Salih“Season of Migration to the North”. The study is an attempt to specify a certain and reliable definition for the term Trauma and its usages in literature. Then, it will analyse these two novels to find the impact and presence of trauma in different scenes of both novels.