Maturidi düşüncede zulüm kavramı
The concept of persecution in maturidi consideration
  1. Tez No: 517654
  2. Yazar: AZAMAT ASSANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Allah ve İnsan, İnsan ve Âlem ilişkilerindeki insanın zulüm zihniyetinin din açısın-dan en önemli temel problemlerinden biri olduğunu konu edinmiştik. Yürütmekte olduğu-muz tez, bir giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Tezimizin giriş bölümünde tezin amacı, önemi, yöntemi ve zulüm kelimesinin sözlük ve terim anlamları ele alındı. Bu kelimeye yakın anlamdaş bazı kelimelerin üzerinde de durulmuştur. Kur'an'dan önceki dönemde, Arap kültüründe zulmün hangi anlamlara geldiğini şiirlerden yararlanarak bulmaya çalıştık. Kur'an'da geçen zulüm kelimesi ve tefsir ilminde bu kelimeye verilen anlamlarını da mümkün olabildiğince aktarmaya gayret gösterdik. Birinci bölüm itikadi anlamdaki zulüm meselesine ilgili olup, Kur'an açısından insanın yaptığı en büyük zulüm olarak bilinmektedir. İnsanın kendisine yaptığı zulmü üç tane alt başlık halinde kategorize ederek inceledik. İkinci bölümde insanın ahlaki davranışı, sosyal(toplumsal) zulüm ve toplumların yokoluşunun sebeplerini konu edindik. Üçüncü bölümde ise, adalet ve zulüm, adalet ve hikmet kavramlarının ilişkilerini ve bu kavramların bir sistem üzerindeki bağlantılarını açıklamayı amaç edindik. Dolayısıyla son iki bölümde de asıl konumuz olan, İmam Ma-turidi'nin düşünce sistemine göre zulüm meselesinin yorumunu bir bütün olarak sunmaya çalıştık. Sonuç kısmında ise, adalet temelli din anlayışının önemi, zulüm zihniyetin dünyaya huzur getirmeyeceğini ifade etmiş bulunduk.
Özet (Çeviri)
We have already argued that the Allah (God) and Humanity, Humanity and the World are one of the most important fundamental problems of the persecution mentality. The thesis that we are conducting consists of an introduction, two chapters and the result parts. The introductory part of the thesis involves the aim of the study, method and the definition of the terms concerning persecution. Some words that are close to this word are also emphasized. We tried to find out what the meaning of persecution in Arab culture came from using poetry in the period before the Quran. We have attempted to convey as much as possible the meaning given to persecution and commentary in the Quran text. The first chapter relates to the case of persecution in the meaning of creeds and is known as the greatest persecution of man in terms of the Quran. We have categorized the persecution of the person into three subheadings. In the second chapter embraces the human moral behavior, social (social) persecu-tion and the reasons of the disappearance of societies. The third part of this chapter is aimed to explain the relations of justice and persecution, the justice and wisdom concepts and their connections on a system. Therefore, we tried to present the interpretation of the subject of persecution according to Imam Maturidi's consideration system, which is also the main position in the chapter. In the conclusion, it was stated that the concept of justice based religion would not bring peace to the world with the persecution mentality.