Farklı ploidi seviyesine sahip bermuda çimi (Cynodon dactylon L. Pers.) genotiplerinde kendileme ve yabancı döllenme oranlarının moleküler markırlarla belirlenmesi
Determining the ratio of the selfing and the foreign pollination ratio on bermuda grass by molecular markers (Cynodon dactylon L. Pers.) wi̇th different levels of ploidy
- Tez No: 517661
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, farklı ploidi düzeylerine sahip olan bermuda çimi (Cynodon dactylon) genotiplerinin kendilenme ve yabancı tozlanma oranlarının moleküler markırlar ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 4 farklı hekzaploid (6x), 4 adet tetraploid (4x) ve 3 adet de diploid (2x) genotip kullanılmıştır. Bu genotiplerden iki farklı şekilde populasyonlar elde edilmiştir. Birincisi, izole koşullarda elde edilen kendileme populasyonları, ve ikincisi açık tozlanma koşullarında oluşmuş tohumlardan elde edilen half-sib bireylerdir. Bu genotipler ve bu genotiplerden elde edilen tohumlar çimlendirilererk fideler elde edilip, DNA izole edilmiş, ve kendileme ve yabancı tozlanma oranlarının tespiti için 15 SSR primeri ile polimorfizm taraması yapılmıştır. İlk önce ebeveyn genotipler bu 15 SSR primeri ile taranmış bu tarama sonucunda her populasyon için hangi primerlerin kullanılacağı belirlenmiştir. Çalışmada kendilenme populasyonlarından sadece birinde (K-184 (4x)) %1,6 oranında yabancı döllenme görülmüş diğer hiçbir kendileme populasyonunda yabancı döllenme tespit edilmemiştir. Açık tozlanma populasyonlarında ise çok yüksek derecede yabancı döllenme olduğu tespit edilmiştir. Hekzaploid (6x) populasyonlardan sadece A-183 (6x) populasyonunda %3,6 oranında kendine döllenme tespit edilmiş, tetraploid (4x) populasyonlarının hiç birinde kendine döllenme tespit edilmemiş ve diploid (2x) populasyonlarda ise 3 populasyondan 2 sinde A-97 (2x) populasyonunda %6,58 ve A-128 (2x) populasyonunda %0,2 oranında kendine döllenme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the spontaneous and foreign pollination rates of Bermuda grass (Cynodon dactylon) genotypes with different ploidy levels by molecular markers. Four hexaploids, four tetraploids and three diploid genotypes were used in the study, and individuals from these genotypes were isolated from the seeds formed in isolated conditions and in open pollination conditions. These genotypes and grass seedlings formed from these genotypes were studied with 15 SSR primers for determination of selfing and foreign pollination rates. First, parental genotypes were screened with these 15 SSR primers. Study, only one of the selfed population (K-184 (4x)) selfing population was seen in any other foreign pollination 1.6% was detected foreign fertilization. In open pollination populations, it is determined that foreign fertilization is very high. In the Hexaploid (6x) population only 3,6% self-fertilization was detected in the A-183 (6x) population, no self-fertilization was found in any of the tetraploid (4x) populations and 2 populations in the 3 diploid (2x) populations and 0.6% in A-128 (2x) population, respectively.