İnce öğütülmüş bronz, tel ve lastik atıkları ile üretilen betonun soğuk basma mukavemeti, korozyon ve donma-çözülme direncinin araştırılması
Investigation of cold compressive strength, corrosion and freeze-thaw resistance of concrete produced wi̇th finely milled bronze, wire and tire wastes
  1. Tez No: 517678
  2. Yazar: NESİBE SEVDE ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA BAHTLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Beton malzemesi için önemli problemlerin başında yüksek eksenel yük seviyeleri altında taşıma gücünün yetersizliği, beton içindeki donatıların zamanla korozyona uğraması, donma-çözülme, bu sebeplerden dolayı çatlamaların ve kopmaların oluşması gelmektedir. Günümüzde çelik lif takviyeli beton üretimi sertleşmiş betonun mekanik özelliklerini iyileştirmek için yapılmaktadır. Ayrıca korozyon, donma-çözülme betonarme yapılar için önemli bir problem olup, bu konuda çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Hammaddeden doğrudan üretim yapmak yerine ömrünü tamamlamış malzemelerin geri dönüşümünün yapılması, hem ekonomik hem de çevresel faktörler göz önüne alındığında büyük bir önem kazanmaktadır. Lastik atıkları ve atık tellerin betonda kullanımı üzerine çalışmalar yapılmaktadır ancak atık lastik içerisinden çıkan ince tel ile beton üretimi üzerine çok az çalışma vardır. Benzer şekilde, bronz atığının betonda kullanımı üzerine bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışma ile amaç, daha önceden yapılmış atık lastik ve atık telin betonda kullanımı üzerine olan çalışmalar göz önünde bulundurularak; bronz, lastik içerisinden çıkan ince tel ve ince lastik atıklarının betonda mekanik özellik, korozyon direnci ve donma-çözülme direncini arttırıcı malzemeler olarak kullanılabilirliğini araştırmak; atık malzemeler kullanılması sebebiyle de doğaya katkıda bulunulması, atıkların geri kazanımının sağlanması, maliyetin düşürülmesi, ekonomik kazanımın sağlanmasıdır. Dolayısı ile bu çalışma ile korozyon direnci yüksek ve mekanik özellikleri iyi olan bronzun atık şekilde kullanılması ile betonun özelliklerinin iyileştirilmesi, polimer esaslı olan ince lastik ile de hem atık tel hem de bronz katkılı betonun özelliklerinin daha da iyileştirilmesi, sektördeki mevcut çelik takviyeli ve takviyesiz beton ürünlere yakın ya da iyileştirilmiş beton malzemesi elde edilmesi hedeflenmektedir. Çalışma sonucunda betona bronz ilavesiyle katkısız beton malzemesinden daha yüksek soğuk basma mukavemeti ve yoğunluk değerlerine ulaşılmıştır. Bronz ile birlikte atık lastiğin ilavesiyle de betonun korozyon direnci artmıştır.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the important problems for concrete material is the inadequacy of bearing power under high axial load levels, corrosion of concrete reinforcements in over time, freezing and thawing, cracks and breaks due to these reasons. Nowadays steel fiber reinforced concrete production is made to improve the mechanical properties of hardened concrete. In addition, corrosion and freze-thaw are important problems for reinforced concrete structures, and studies are being continued in this subject. Instead of producing directly from raw material, the recycling of materials that have completed their life cycle is great important when both economic and environmental factors are taken into consideration. Similarly, no study has been conducted on the use of the bronze sawdust in the production of concrete. The aim of this study is to consider the past studies on the use of waste wire and waste, to search the use of bronze, thin wire and fine rubber wastes obtained from waste tire as materials that improve mechanical strength, corrosion resistance and freeze-thaw resistance of concrete; contributing to nature due to the use of waste materials, ensuring the recovery of waste, reducing the cost, and ensuring economic gain. Therefore, this study aims to improve the properties of concrete by using bronze waste with high corrosion resistance and good mechanical properties and to improve the properties of both waste wire and bronze reinforced concrete by using polymer based thin rubber, to obtain concrete material which has close or improved the propertiesof steel reinforced and unreinforced concrete products. As a result of this study, the addition of bronze to concrete resulted higher cold crushing strength and density values than those of unreinforced concrete material. The corrosion resistance of the concrete was increased by the additions of waste tire together with bronze.