Potentials and limitations of supertall building structural systems: Guiding for architects
Süperyüksek binalarda taşıyıcı sistemin potansiyel ve sınırlılıkları: Mimarlar için tasarım kılavuzu
  1. Tez No: 517698
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE ILGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİS GÜNEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÖZER AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Geçmişte, tasarımda kullanılan formlar sınırlı iken günümüzde süper yüksek bina formlarındaki özgürlük, tasarımdaki form yelpazesinin genişlemesiyle önemli ölçüde artmıştır. Günümüzün süper yüksek binaları, mimari tasarım yöntemlerindeki gelişmeler ve bilgisayar teknolojilerindeki yenilikler sayesinde daha önce neredeyse eşine hiç rastlamamış meydan okuyucu formlarla hayata geçirilmektedir. Büyük metropollerde ikonik süper yüksek binaya talebin artması, şehir siluetinde en sıradışı binayı inşa etme yarışı ve günümüz mimarlarının konvansiyonel olmayan bina formlarını gerçekleştirme hevesleri günümüzün süper yüksek bina mimarisini tanımlamaya başlamıştır. Güncel yaklaşımların beraberinde bazen estetik kaygıların mimari tasarımda sınırlarının zorlanması gelebilmektedir ki bu da özellikle mimari ve strüktürel tasarımda olması gereken yüksek işbirliği yetersizliği veya eksikliğinden kaynaklı istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Diğer bir deyişle, yukarıda bahsedilen tutum mimari form artikülasyonundan sonra yapılan strüktürel tasarımda sorunlara neden olabilmekte ki bu da mimari ve strüktürel tasarımın bütünleşik yapısını kaçınılmaz olarak sınırlandırmaktadır. Öte yandan bilinmelidir ki yüksek yapılarda strüktürel maliyet toplam maliyetin yaklaşık %30 unu oluşturmakta ve bu maliyet yükseklikle birlikte önemli ölçüde artmaktadır. Günümüzün süper yüksek bina tasarlayan mimarları farkında olmalıdır ki bazı formlar özellikle konvasiyonel olmayanlar, strüktürel, aerodinamik, teknik ve ekonomik verimlilik açısından ancak belli strüktürel sistemlerle gerçekleştirilebilir. Bu sebepler yüzünden mimarlar süper yüksek bina strüktürel sistemlerinin potansiyel ve kısıtlarını bilmelidir. Sonuç olarak, bugün, mimarların süper yüksek formunun gelişimindeki rolü giderek artmaktadır. Bu çeşit bir rol daha büyük bir zorlukla beraber mimarların fikirlerini sadece görsel olarak çekici kılmak yerine strüktürel ve inşai bakış açılarından da değerlendirme gerekliğini beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past, the forms used in design were restricted but currently freedom in the design of supertall buildings has significantly increased, along with a contemporary widening of the form spectrum in design. Owing to the advancements particularly in architectural design methods and innovations in computer technologies, today's supertall buildings could be realized with exceedingly daring forms that are almost never found in their predecessors. Increasing demand for“iconic”supertall buildings in new urban developments - challenging race for inserting the most extraordinary tall building among big metropolis' thorough the world in their urban silhouettes, and contemporary architect's enthusiasm for creating unconventional building forms - has begun to define the state of the architecture of today's skyscrapers. Contemporary approaches in supertall building design sometimes bring about exaggeration of aesthetic concern in architectural design, which can pose adverse outcomes in structural design because of the inadequacy or lack of an advance level of interdisciplinary collaboration, specifically between architectural and structural designers. In other words, abovementioned attitude may cause the problems in the structural design addressed after the architectural form articulation, which unavoidably limits the structural design role to solving the issue rather than handling the structural architectural design together. On the other hand, it must be known that the structural costs of tall buildings can constitute up to nearly 30% of the total construction cost and increase significantly with height. The architects of today who design supertall buildings must be aware of the fact that some forms, especially unconventional ones, could be put into practice with only certain types of structural systems in order to catch the feasibility and efficiency in structural, aerodynamic, technical and of course last but not least financial/economic concerns. Because of these reasons, the architects inevitably must have profound knowledge of potentials and limitations of supertall building structural systems. Consequently, today, the role of the architect in the development of supertall buildings' form has become progressively a major concern. Such a role presents the architect with an even greater challenge to realize the conceptual ideas as not only visually pleasant, but also as viable from the structural and constructional points of view.