Bir gaz türbini enerji analizinin matlab/simulink ile modellenmesi
Modeling a gas turbine energy analysis with matlab/simulink
  1. Tez No: 517699
  2. Yazar: RIDVAN BAYDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHTÜ ONUR PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışmasında, C++ ile durum ve izantropik denklemlerine göre enerji analizi yapılmış olan Brayton çevrimli bir gaz türbini, Matlab/Simulink programı yardımıyla modellenerek enerji analizi yapılmıştır. Modelin kompresör kısmında, havanın mükemmel gaz olduğu ve izantropik koşullarda dört farklı sıkıştırma oranında sıkıştırıldığı kabul edilerek kompresör çıkış sıcaklıkları ve kompresör verimindeki değişimler incelenmiştir. Yanma odasında, mol yüzdeleri bilinen doğalgazın nemli hava ile kararlı akışlı tepkime reaksiyonunda, stokiometrik yanmanın gerçekleştiği kabul edilerek farklı sıkıştırma oranlarında yanma odasından transfer edilen özgül ısı enerjisi miktarı değişimi incelenmiştir. Türbin kısmında atık gazların mükemmel gaz olduğu ve türbinin izantropik koşullarda genişlediği kabul edilerek sıkıştırma oranlarının türbin verimine etkisi incelenmiştir. Modelde elde edilen sonuçlar literatür çalışmasının sonuçlarıyla karşılaştırılarak modelin doğruluğu test edilmiştir. Yapılan karşılaştırmalarda hazırlanan modelin iyiuyumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Gaz türbini enerji analizinde hızlı ve doğru sonuç alabilmek için kullanılabilecek bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a Brayton cycle gas model with energy analysis based on state and isentropic equations with C ++ is modeled by Matlab / Simulink program and energy analysis is performed. In the compressor section of model, the assumption that the air is excellent gas and compressed at four different compression ratios under isentropic conditions, the changes in compressor outlet temperatures and compressor efficiency are investigated. In the combustion chamber, the variation of the specific heat energy transferred from the combustion chamber at different compression ratios was considered in stoichiometric reaction with humid air in molar percentages. The impact of compression ratios on turbine efficiency has been examined in the turbine section, assuming that the exhaust gases are excellent gas and the turbine expands in isentropic conditions. The validity of the model was tested by comparing the results obtained in the model with those of the literature study. It has been seen that the model prepared in the comparative studies gives good harmonious results. A model that can be used to obtain fast and accurate results in energy analysis of gas turbines has been developed.