Doğu anadolu hayvancılığı geliştirme (DAP) projesi kapsamında inşa edilen yeni sığır barınaklarının kullanımı, yetiştiricilerin memnuniyet düzeyi ve üretim üzerindeki etkileri
The use of new cattle shelters built within the scope of the eastern anatolian livestock development (DAP) project, the level of satisfaction of breeders and the effects on production
  1. Tez No: 517700
  2. Yazar: MEHMET TEFİK ELTAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uyguladığı Doğu Anadolu Projesi kapsamında Erzurum ili sınırları içerisinde projeli olarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Erzurum İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca kontrollü ve denetimli olarak inşaatları tamamlanan ve hali hazırda faaliyet gösteren 93 adet DAP hayvan barınağı sahibi damızlık hayvan yetiştiricisi ile yüz yüze yapılan anket çalışmasına dayanmaktadır. İşletmecilerin ortalama yaşı 49,4; sığırcılıkla uğraşma süresi 31,5 yıl; işletme başına düşen toplam sığır sayısı ortalaması 57,8 baş; DAP ahır kapasitesi 45,8 baş; sığırcılık işleri için ahırda çalışan kişi ortalaması 2,7 kişi; sığırcılık işleri için aileden çalışan kişi ortalaması 2,6 kişi olarak tespit edilmiştir. İşletmelerde ilkokul mezunu oranı %51,6; bağlı duraklı ahır oranı %79,6, havalandırma baca alanları DAP hayvan barınağı taban alanının en az %1'i, süt desteğinden yararlanma oranı %22,6; kayıt tutmama oranı %48,4; suni tohumlamadan memnun olmama oranı %37,5; DAP işletmelerinden et süt artış oranı ortalaması %31,9±19,0 ve buzağı ölümleri ortalaması 0,70 baş; DAP işletmelerinin %68,8'inde buzağı ölümü bildirilmemiş olup, buzağılara ağız sütü verme oranı %97,8 olarak belirlenmiştir. Yetiştiricilerin teknik bilgiye açık olmaları nedeniyle kayıt tutma, devlet desteklerinden yararlanma ve suni tohumlama konularında eğitim ve destek verilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study reflects the results of the surveys conducted by the owners of 93 farms under the supervision of the employees of the Provincial Directorate of Food, Agriculture and Livestock within Erzurum within the scope of the EAP project implemented by the Ministry of Food, Agriculture and Livestock. The average age of the enterprises owners is 49,4 years old; average time of being busy with raising cattle is 31,5 years, total number of cattle per enterprise are 57,8 heads; per capita barn capacity 45,8 heads; the average number of people working in the stables for cattle work is 2.7 persons; The average number of employees working for the cattle work from the family of owners was determined as 2,6 persons. The rate of primary school graduates in enterprises is 51,6%; the ratio of tied stall barns was 79,6%; ventilation chimney areas were at least 1% of the floor area of the DAP animal shelter, the utilization rate of milk support is 22,6%; the rate of not keeping record was 48,4%; the rate of dissatisfaction with artificial insemination is 37,5%; The net milk increase rate in DAP enterprises was 31,9±19,0% and the average of calf death events was 0,70 heads; Calf death incidents were not reported in 68,8% of the DAP enterprises and the rate of offering colostrum to calves among enterprises was determined as 97,8%. It is thought that it would be beneficial to keep records, to use state subsidies and to provide training support in artificial insemination issues because of the technical knowledge awareness of owners of enterprises.