HUVEC hücre hatlarında etanersept' in hücre çoğalması üzerindeki etkileri
Effects of etanercept on cell proliferation on HUVEC cell lines
  1. Tez No: 517761
  2. Yazar: ARDA KEBAPCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Tümör nekroz faktörü (TNF) birçok hücre tipi tarafından salgılanan bir sitokindir. Son yıllarda, anti- TNF ilaçlar, TNF-α'nın biyolojik etkilerini antagonize ederek romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Etanersept, TNF inhibitörü olarak rol oynayarak Tümör nekroz faktör (TNF) ile birleşerek, otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu çalışmada HUVEC (Human Umbilical Vein Endothelial Cells) hücre hatlarında, etanerseptin, doza ve zamana bağlı olarak hücre çoğalması ve olası hücre malignitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmada, 24 ve 48 saatlik HUVEC hücre indeksi üzerine etkileri xCELLigence sistemiyle, etanersept için etken dozlar belirlenmiştir. Etanerseptin FGF1, MYC 204; NFKB1, VEGF, CDK4 genlerinin ekspresyonu üzerindeki etkisi kantitatif PCR ile analiz edilmiştir. Bulgular: Bu tez çalışmasında etanerseptin HUVEC hücre hattı üzerine etkileri araştırılmıştır. Etanerseptin belirlenen genlerinin ekspresyonu üzerinde etkisi analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda; farklı genlerde, farklı zaman ve dozlardaki ekspresyon seviyelerindeki artışlar dikkati çekmiş ve bu artışların, tablolarla ve şekillerle detaylı analizi sağlanmıştır. Sonuç: Bu çalışmada; anjiogenezi uyaran en önemli faktörler olan FGF ve VEGF ile hücre çoğalması ve büyümesi üzerine etkili olan CDK4, NF-kB ve MYC gen ekspresyon seviyelerinde etanersept dozuna ve zamana bağlı olarak artış olduğu gösterilmiştir. Sonuçlarımız anti-TNF etkili etanerseptin farklı dozlarda ve zaman dilimlerinde; hücre çoğalmasını indükleyebileceğini ve uzun süreli kullanımına bağlı tümöral yapılar ve maliginite oluşumuna sebebiyet verebileceğini düşündürmektedir. HUVEC hücrelerinde Etanerseptin etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada elde edilen veriler öncü veriler olarak değerlendirilerek, sonraki araştırmaların planlanmasına zemin hazırlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Tumor necrosis factor (TNF), which is secreted by many cell types is a proinflammatory cytokine. In recent years, anti-TNF drugs have begun to be used in the treatment of rheumatic diseases providing with antagonizing the biological effects of TNFa. Etanersept is a medicine that treats autoimmune diseases by acting as a TNF inhibitor and combining with TNF. In this study, it was aimed to investigate effects of etanersept on proliferation and potential malignency of cells depending on dose and time on HUVEC (Human Umbilical Vein Endothelial Cells) cell lines. Methods: In the study, etanersept determinant doses were identified in order to study its' effect on 24 and 48 hours HUVEC cell index using with xCELLigence system. The effect of Etanercept on expression levels of FGF1, MYC 204; NFKB1, VEGF, CDK4 genes were evaluated by quantitative PCR. Results: In this study, effects of etanersept on HUVEC cell lines were investigated. The effect of etanercept on expression of genes was analyzed. In the results, it was remarkable that there were increases in different genes, times and doses and the detailed results regarding the increases were provided with tables and figures. Conclusion: In the study, it was found that there were dose and time dependent increases in expression levels of CDK4, NF-kB and MYC genes, which are effective on FGF and VEGF, the most important factors stimulating angiogenesis, and cell proliferation and growth. Results shows that etanercept, which has anti-TNF effect, may induce cell proliferation and may lead to formations of tumors and malignancy due to prolonged use. The data obtained from this study, in which the effects of etanerceptin were investigated, are evaluated as a pioneer results and the groundwork for the planning future researches are preparing.