Posterior enstrümantasyon geçirecek hastalarda preemptif oral pregabalin'e ilave edilen intravenöz yolla uygulanan ibuprofen'in postoperatif opioid tüketimine etkisi
The effects of intravenously administered ibuprofen added onto preemptive oral pregabalin on postoperative opioid consumption in patients to be given posterior instrumentation
- Tez No: 517788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Posterior spinal enstrümantasyon ameliyatları sıklıkla gerçekleşmektedir ve postoperatif dönemde ağrı yönetimi zor bir süreçtir. Bu süreçte opioid analjezik kullanımı ihtiyacı olmaktadır ve opioidlere bağlı yan etkiler de izlenmektedir. Bu çalışmanın amacı postoperatif narkotik ajan kullanımını azaltmak için preempitif olarak oral yoldan verilen pregabaline ek olarak intravenöz ibuprofen uygulamasının postoperatif opioid tüketimine, VAS skorlarına olan etkilerini, pregabalin ve opioid yan etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu çalışma Atatürk Üniversitesi etik komitesinin onayı ve hastaların yazılı onamı alındıktan sonra, posterior enstrümantasyon uygulanan, ASA I-III grubu, 18-75 yaş arasında 90 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Bu çalışma prospektif, randomize ve çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya alınacak olgular zarf metodu ile üç gruba ayrıldı. Kontrol grubu (Grup 1, n= 30): Bu gruptaki olgulara operasyondan 90 dakika önce oral yoldan plasebo bir ilaç, 30 dakika önce ise intravenöz 100 cc %0,9 NaCl infüzyonu yapıldı. Pregabalin grubu (Grup 2, n=30): Bu gruptaki olgulara operasyondan 90 dakika önce oral yoldan 150 mg Pregabalin verildi. Operasyondan 30 dakika önce ise intravenöz yoldan 100 cc %0,9 NaCl infüzyonu uygulandı. Pregabalin ve intravenöz İbuprofen grubu (Grup 3, n= 30): olgulara operasyondan 90 dakika önce oral yoldan 150 mg Pregabalin, operasyondan 30 dakika önce intravenöz yoldan 800 mg ibuprofen verildi. Her üç gruptaki olgulara aynı genel anestezi protokolü uygulandı. Postoperatif analjezi; intravenöz hasta kontrollü analjezi (HKA) ve 6 saatte bir intravenöz parasetamol ile sağlandı. Ek analjezi ihtiyacı 50 mg petidin ile sağlandı. Olguların postoperatif ilk 24 saat opioid tüketimleri, postoperatif ağrı için vizüel analog skala (VAS) skorları, Ramsey sedasyon skalası skorları, ek analjezik ihtiyaçları, PCA gereksinimleri, pregabalin ve opioid yan etkileri kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler (yaş, kilo, boy, BMI) açısından, ameliyat süresi açısından fark yoktu (p>0,05). Postoperatif opioid tüketimi ve PCA gereksinim sayısı açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). VAS skorlarında 30. dakika, 1. saat, 2. saat, 4. saat, 8. saat, 12. Saatte, Grup 3 ile Grup 1 arasında anlamlı fark mevcuttu (sırasıyla; p=0.01, p=0.04, p=0.00, p=0.02, p=0.05, p=0.039). VAS skorlarında 1. saat, 2. saat, 4. saatte Grup 3 ile Grup 2 arasında anlamlı fark mevcuttu (sırasıyla; p=0.05, p=0.029, p=0.006). Postoperatif Ramsey skorları, ek analjezik ihtiyacı, yan etkiler açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Sonuç: Çalışmamızda preempitif uygulanan pregabalin ve ibuprofenin postoperatif opioid tüketimini azaltmada etkin olmadığını, ancak postoperatif VAS skorlarını anlamlı düzeyde düşürmede etkin olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
Objective: Posterior spinal instrumentation surgeries are performed frequently, and pain management in the postoperative period is a difficult process. In this process, there is a need for using opioid analgesics, and opioid-related side effects are observed. The purpose of this study is to investigate the effects of intravenous ibuprofen administration in addition to pregabalin given orally and preemptively to reduce usage of postoperative narcotic agents, VAS scores and side effects of pregabalin and opioids. Material and Method: This study was conducted with the approval of the ethics board of Atatürk University and written consent of the patients on 90 cases in the ASA I-III group with ages ranging from 18 to 75 who were given posterior instrumentation. The study was planned as a prospective, randomized and double-blind, and placebo-controlled study. The cases to be investigated were divided into three groups by the draw method. Control group (Group 1, n=30): the patients in this group were given oral placebo 90 minutes before the operation, and intravenous 100 cc 0.9% NaCl infusion 30 minutes before the operation. Pregabalin group (Group 2, n=30): the patients in this group were given 150 mg Pregabalin 90 minutes before the operation. 100 cc 0.9% NaCl infusion was applied 30 minutes before the operation. Pregabalin and intravenous Ibuprofen group (Group 3, n=30): the patients in this group were given 150 mg Pregabalin 90 minutes before the operation. They were also given 800 mg intravenous ibuprofen 30 minutes before the operation. The same general anesthesia protocol was applied for all three groups. Postoperative analgesia was achieved by intravenous patient-controlled analgesia (PCA) in addition to intravenous paracetamol every 6 hours. Additional need for analgesia was met with 50 mg of pethidine. The cases' opioid consumptions in the first 24 postoperative hours, visual analog scale (VAS) scores for rating postoperative pain, Ramsey sedation scale scores, additional analgesic needs, number of PCA requests, and side effects of pregabalin and opioids were recorded. Findings: There was no difference between the groups in terms of demographic information (age, weight, height, BMI) or operation time (p>0.05). There was also no significant difference in terms of the postoperative opioid consumption and numbers of PCA requests (p>0.05). There was a significant difference in VAS scores between Groups 1 and 3 in the 30th minute, postoperative 2nd hour, postoperative 4th hour, postoperative 8th hour and postoperative 12th hour (respectively; p=0.01, p=0.04, p=0.00, p=0.02, p=0.05, p=0.039). There was a significant difference in VAS scores between Groups 2 and 3 in the postoperative 1st hour, postoperative 2nd hour and postoperative 4th hour (respectively; p=0.05, p=0.029, p=0.006). There was no significant difference among the groups in terms of their postoperative Ramsey scores, additional analgesia needs or side effects (p>0.05). Conclusion: Our study found that preemptively administered pregabalin and ibuprofen were not effective in reducing postoperative opioid consumption, but they were effective in significantly reducing postoperative VAS scores.