Silindirik ve konik pedikül vidalarının pull-out kuvvetlerinin ve torque değerlerinin koyun torakal vertebra piyesinde deneysel karşılaştırması
Pull-out strengths and torque of cylindrical and conical pedicle screws in thoracal vertebrae specimen of sheep, in vitro experimental study
- Tez No: 91245
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BİLSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
6. ÖZET Omurga cerrahisinde kullanılan enstrümanların amacı genel olarak gerekli füzyon sağlanana kadar geçecek sürede stabiliteyi korumadır. Pedikül vidalarının silindirik ve konik olanları spinal cerrahide sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamızda ortalama yaşı 18 aylık taze dondurulmuş 9 adet erkek Mor Karaman koyunu torakal vertebra piyesi (T7-12) kullanıldı. DEXA yöntemi ile kemik yoğunlukları ölçüldü ( ortalama 2,062 gr/cm2). A- 5 Alıcı posterior enstrumantasyon sisteminin 5x25mm boyutlarında silindirik ve konik vidalardan silindirik olanlar sağ tarafa konik olanlar sol tarafa uygulandı. Uygulanan vidalara ait uygulama momentleri Wheatstone Bridge' den birim uzama ( e ) olarak okunan değerler kalibrasyon yoluyla Nm cinsinden momente çevrildi. Uygulama momentleri ölçülen vidalar instron cihazında çekildi. Silindirik vida ortalama pull-out 1119N, konik vida 875N; silindirik vida torque 1,303Nm, konik vida torque 1,032 olarak bulundu. Sonuçlar değerlendirildiğinde: 1. Silindirik vidaların pull-out kuvveti koniklere göre istatistik olarak % 30'luk anlamlı büyüktü. Literatürde Amy ve ark. çalışmalarında denedikleri çeşitli sistemlere ait silindirik ve konik vidalar arasında pull-out açısından istatistiki anlamlı bir fark bulamamışlardır. 2.Torque değerlerine bakıldığında; silindirik vida lehine olan bu %26'lık fark istatistik olarak anlamlıydı. Amy ve ark. ise konik vida lehinde torque değerini anlamlı olarak yüksek bulmuşlardır. Konik vidanın kama yapıcı etkisi olduğu halde, silindirik vidanın 2,2 katlık diş yükseklik farkı olması bu iki sonucu doğurduğu düşünülmektedir. 3. Kemik yoğunluğu ile pull-out kuvvet arasında; kemik yoğunluğu ile torque arasında her iki vida tipinde de pozitif bir korelasyon görüldü. Literatürle uyumluydu. 4.Her iki vidanın pull-out ve torque değerleri arasında pozitif korelasyon bulundu. Literatürle uyumluydu. 5. Vidaların pedikül içindeki uygulama seviyelerinde pedikülün transvers çapları ölçülerek kaydedildi ; ancak bu kaba yöntemle pedikül çaplarıyla, pull-out kuvvet arasında anlamlı bir korelasyon kurulamadı. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the instruments used in spinal surgery is,generally,to preserve the stability until the necessary fusion is supplied.Cylindrical and conic pedicle screws are often used in spinal surgery. We have used freshly-frozen thoracic spine (T7-T12) of nine male purple Karaman sheep whose average age is 18 months. Their bone density is measured with DEXA method. Of the 5x25mm cylindrical and conical screws which belong to A-5 Alıcı posterior instrumentation system, the cylindrical ones have been applied to the right and the conical ones, to the left. The measurements read as unit lengthening ( 8 ) from Wheatstone Bridge have been converted into moment in Nm that using calibration. The screws whose application moments are measured have been pulled out in Universal Material Testing machine. As a result, cylindrical screw's average pull-out is 1119 N, conic screw's average pull-out is 875 N; cylindrical screw's torque is 1,303 Nm and conical screw's torque is 1,032 Nm. As a result: 1. The Pull-out power of cylindirical screws is, statistically, 30% bigger (stronger) than those of conical screws. İn the literature, Kwok and his friends couldn't find meningfull difference between the pull-out powers of conical and cylindrical screws. 2. Cylindrical screws have got 26% more torque power than the conical ones, statistically. However, Kwok and his friends had found that conical screws' torque values were higher than those of cylindrical ones. İt is thought that cylindrical screws' 2,2 times difference of thread lenght has coused these two different results, although the conical screw has got ability to compact the calcellous bone within the pedicle. 3. There is a positive correlation between the bone density and the pull-out power, torque in both screw types. It is the same in the literature. 4. There is a positive correlation between the pull-out power and torque values in both screw types and it is the same in the literatute. 5. The transverse diameters of the pedicules were measured roughly and stored. However, with this rough method, no correlation has been found between the pedicule diameters and the pull-out power.