İşçi işveren ilişkilerinde mobbing
Employee-employer relations in mobbing
  1. Tez No: 517809
  2. Yazar: CANDAN ÜRGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışma hayatı, içerisinde stres ve rekabeti barındıran bir alandır. Bu sebepledir ki bu alanda varlık gösteren bireyler bu rekabet ortamından etkilenmekte ve kendi konumunu korumak yahut iyileştirmek adına bir çabaya girmektedirler. Mobbing de işyerinde mevcut olan ve temelde rekabet duygusundan kaynaklanan çatışma ortamının meydana getirdiği bir olgu olarak karşımıza çıkmakta ve çalışma hayatının varlığından beri mevcut olduğu söylenebilmektedir. Günümüzde yaşanan gelişmeler ve toplumdaki bireylerin çalışma hayatına daha büyük oranda katılması çatışma ortamının ve şiddetinin dolayısıyla da mobbingin ortaya çıkma sıklığını artırmaktadır. Ancak bu halde dahi mobbinge yeterince önem verilmemektedir. Bu çalışmada mobbinge ilişkin bilgiler verilerek kavramın ve öneminin anlaşılması hedeflenmektedir. Bu itibarla çalışmada mobbingin Türk Hukuk sistemindeki yeri ve mobbinge bağlanan hukuki sonuçlar açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Stress and competition are parts of working life. Thus, individuals in working life are affected by this competitive environment and try to protect or improve their position. Mobbing is a phenomenon originated in the environment of conflict which is mainly caused by the feeling of competition. Mobbing is said to exist since the existence of working life. Today, developments and greater participation of individuals in working life increase the frequency of mobbing due to the intensified conflictual environment. Despite this, mobbing is not given enough importance. This study aims to increase our understanding and highlight the importance of the concept by providing information about mobbing. In this respect, this study explains the place of mobbing in the Turkish legal system and its legal consequences.