Ankara ilinde görev yapan işyeri hekimlerinin genel sağlık durumları ve ilişkili etmenler
The general health conditions of the occupational health physicians working in Ankara province and related aspects of them
  1. Tez No: 829432
  2. Yazar: SEHER BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL PİYAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünyada, sanayileşmenin ortaya çıkması ve gelişimi ile birlikte, iş kazası ve meslek hastalıkları da giderek yaygınlaşmıştır. İş kazası ve meslek hastalıklarının maddi ve manevi boyutlarının giderek büyümesi neticesinde, çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin korunmasının gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Çalışanların iş kazası ve meslek hastalıklarından korunmalarının yolu işyerinde alınacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinden geçmektedir. Önemle belirtelim ki, çağdaş toplumlarda işçi sağlığı ve güvenliği, sadece çalışanların bireysel tıbbi bir sorunu olarak da algılanmamakta, konunun toplumsal boyutu da ön plana çıkarılmaktadır. Bu nedenle, devletler çeşitli yasal düzenlemeler ile işverene, çalışan sağlığını ve güvenliğini koruma yükümlülüğü getirmiştir. Bu yönüyle de, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde ve genel olarak çalışanların sağlığının iyileştirilmesinde en önemli ve kaçınılmaz bir unsur olarak işyeri hekimliği kabul edilmektedir. Uluslararası ve ulusal hukuk sistemlerinde koruyucu hekimlik, işyeri hekimliğinin en temel işlevi olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Ankara ilinde görev yapan işyeri hekimlerinin genel sağlık durumlarını belirlemek ve bazı etmenlerle ilişkilerini ortaya koymak, bu durumun iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik çalışmalara bilimsel kaynak oluşturarak, katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde görev yapan işyeri hekimleri oluşturmaktadır. Araştırma Ankara'da aktif olarak çalışan 185 işyeri hekimi ile yürütülmüştür. Veri kaynağı e-anket formu kullanılmıştır. Veriler, bilgisayarda SPSS 20.0 programında veri tabanı oluşturularak değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede, tek yönlü analiz olarak Ki-Kare Testi ve çok değişkenli analiz olarak Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advent and aftermath of the industrialization, occupational accidents and diseases have been visible and increasingly widespread all over the world. As a consequence of the gradually growing physical and psychological dimension of the workplace accidents and occupational diseases have led to the necessity of providing the occupational health and security for the employees. The occupational health and safety measures to be taken at the workplace are inevitable needs for protecting employees from workplace accidents and occupational diseases. It is emphasized that the occupational health and safety is not only accepted as an employee's individual medical problem, but also as an issue related common public health in modern societies. Therefore, by making different kind of legal regulations, countries have put the employers under obligations regarding with providing the occupational health and security for the employees. Looking at the issue from this point, occupational medicine has been accepted as the foremost and inevitable instrument of preventing workplace accidents and occupational diseases and improving the health of employees in a general way. Besides, in national and international legal systems, preventive medicine has been accepted as the most basic function of occupational medicine. In this context, it is aimed to determine the general health status of the occupational health physicians working in the province of Ankara and to reveal its relations with some factors, to contribute to the studies on the improvement and development of this situation by creating a scientific resource The data were evaluated by creating a database in SPSS 20.0 program on the computer. In the statistical evaluation, it is used Chi Square Test as one-way analysis and Logistic Regression Analysis as multivariate analysis.