The effects of oil price changes on economic growth in the case of Azerbaijan
Petrol fiyatlarındaki değişikliklerin büyüme üzerinde etkileri Azerbaycan örneğinde
  1. Tez No: 517823
  2. Yazar: SARKHAN PİRİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Petrol, Azerbaycan ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Petrol gelirleri olmaksızın, Azerbaycan'da ekonomik büyümeyi hayal etmek olanaksızdır. Bu çalışma, petrol fiyatındaki değişimlerle ekonomik büyüme oranı arasındaki ilişkiyi analiz etme girişimidir. 2008 M1 ila 2016 M12 aylık verilerine göre petrol fiyatı, GSYİH büyüme oranı, enflasyon ve reel efektif döviz kuru değişken olarak seçilmiştir. Tüm değişkenlerin I. mertebe bütünleşme olduğu bulunmuştur. Daha sonra Johanson eş bütünleşme testi uygulanmış ve bunun sonucunda Vektör Hata Düzeltme Modeli gerçekleştirilmiştir. Petrol fiyatlarının uzun vadede GSYİH büyümesini önemli ölçüde etkilediğini bulduk. Vektör Hata Düzeltme Modeli'nin sonucu, petrolün uzun vadede Azerbaycan'ın ekonomik büyümesi üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Oil is a crucial part of Azerbaijan economy. Without oil revenues it is impossible to imagine economic growth in Azerbaijan. This study is an attempt to analyze the relationship between oil price changes and economic growth rate. Oil price, GDP, inflation and real effective exchange rate were selected as a variable on the basis of monthly data from 2008 M1 to 2016 M12. All variables were found to be integrated of order I. Then Johanson cointegration test was employed and as a result of that VECM was performed. The result from VECM showed that oil has a positive and significant effect on economic growth of Azerbaijan in the long-term.