Isparta gül üretiminde kadın emeği: Üretici gül kadınları derneği
Woman labour in the production of Isparta rose: Producer rose womens association
- Tez No: 517832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA EYLEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tarımsal üretimde kadın emeği; sosyal, ekonomik ve kültürel birçok farklı unsur tarafından biçimlendirilen bir emek türüdür. Kırsal alanda yaşayan kadınların yürüttükleri üretim faaliyetleri; çiftçilik, ücretli tarım işçiliği, ücretsiz aile işçiliği ve tarım dışı sektörlerde ücret karşılığı çalışma olarak sıralanabilir. Kadının tarımsal üretimdeki rolünün temel belirleyicisi ise toplumun inşa etmiş olduğu ataerkil yapı ve anlayışlardır. Ataerkil yapıda var olan anlayış, erkeğin egemenliği ve kadın emeğinin erkeğe tabi olmasıdır. Kadının hane içindeki ve tarımsal üretimdeki emeğine baktığımız zaman bu emek; erkeğe fayda sağlar ve kadın-erkek arasındaki toplumsal ilişkiler bu emek etrafında şekillenir. Kadın emeğinin statüsü ve kadın emeğinin ataerkil yapı tarafından değersiz görülmesi, kadın emeğini biçimlendiren unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadın emeğinin örgütlenmeleri, kadının hane içindeki emeğinin olması, kadınların genel olarak tarla işlerinde çalışırken erkeklerin ise pazarlama ve tarımsal girdilere ulaşma işleriyle uğraşması karşımıza cinsiyete dayalı işbölümünü çıkarmaktadır. Öte yandan, kadın emeğinin rolü özellikle tarımda emek yoğunluğunun olduğu üretim süreçlerinde kendine önemli bir yer edinmiştir. Gül üreticiliği de insan emeğinin yoğun olarak kullanıldığı tarımsal bir faaliyettir. Gül üretiminin yoğun olarak yapıldığı Isparta, gülcülüğü ile geniş bir potansiyel ağına sahiptir. Emek yoğunluğu isteyen gül üretiminde de kadının emeği büyük önem taşımaktadır. Gülcülüğün kadınlara iş olanağı sunması ve imece yoluyla kadınların toplumsal, kültürel ve ekonomik yaşama katılımını sağlaması açısından gül üretimi önemli bir tarımsal faaliyettir. Gül üreticiliğinde kadının görünmeyen emeğinin yoğun olarak kullanılmasını;“kadın üreticiler”bu durumu“bu gül işini yapmaya mecburuz, biz yapmasak başka kim yapacak, ”ifadeleriyle belirtmişlerdir. Bu araştırmada da kadının görünmeyen emeği; kadın istihdamı, işgücü, ataerkillik, toplumsal cinsiyet eşitsizliği kavramları üzerinden üretimin kadın örgütlenişi ile açığa çıkan kadın emeğinin görünürlüğü gül üretimi bağlamında ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women's labor in agricultural production; social, economic and cultural elements that are shaped by many different elements. Women who live in rural areas and their production activities; farming, agricultural wage labour, unpaid family Labour and non-agricultural sectors can be listed as working for a fee. The basic determinant of women's role in agricultural production is the patriarchal structures and understandings that society has built. The understanding that exists in the patriarchal structure is that man's sovereignty and women's labor are subject to man. When we look at the woman's in-house and agricultural production, this labor; men benefit and social relations between men and women are shaped around this labor. The fact that the status of women's labor and women's labor are worthless by the patriarchal structure is a reflection of the elements shaping women's labor. The fact that women's labor is organized, women's labor is in the household, women are generally engaged in field work while men are engaged in marketing and accessing agricultural inputs, the opposite sex-based division of labor is emerging. On the other hand, the role of women's labor has taken an important place in its production processes, especially in agriculture. Rose production is also an agricultural activity where human labor is heavily used. Isparta, where rose production is concentrated, has a wide potential network with its smile. In the production of roses demanding labor intensity, the labor force of women is of great importance. Rose production is an important agricultural activity in that Gulcülünün offers job opportunities to women and allows women to participate in social, cultural and economic life through imece. The intense use of invisible energy by women in rose production;“Women producers”stated this situation with the expressions“who is obliged to do this rose business, who else will do it”.In this research, the unseen labor of woman; the visibility of women's labor, which has been exposed through the concepts of women's employment, labor force, patriarchy and gender inequality, has been evaluated in the context of rose production.