Kamu politikalarının oluşturulmasında düşünce kuruluşları: SAM örneği
Think tanks in the public polcymaking process: The sample of SAM
  1. Tez No: 517838
  2. Yazar: ÖMER FUAD KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Politika siyasetin bir parçası, hükümetlerin bir aracı olarak görülmektedir. Fakat politikaya etki eden ve politikaların belirlenmesinde etkisi olan farklı aktörlerden bahsetmek mümkündür. Başka bir ifadeyle politika üretiminde siyasetin partiler ve hükümetler gibi aktörleri kadar sivil toplumun bireyler ve sivil toplum örgütleri gibi aktörlerinin de etkisi vardır. Kamu ve sivil alanlardan gelen bu aktörlere ek olarak son dönemlerde kurumsal manada ortaya çıkmış ve kendisine bilim ve tekniğin metotlarını yöntem olarak seçmiş düşünce kuruluşları ise sivil toplum ve devlet arasında bir köprü işlevi görmekte; amacını, yönetimde ve dolayısıyla ortaya konacak politikaların şekillenmesinde etki göstermek olarak belirlemektedir. Bu çalışma, bu etki süreçlerini aktörleri bağlamında ele almaktadır. Öncelikle kamu politikası disiplini hakkında tanım, tarihsel süreç, aktörleri gibi gerekli bilgiler verilmiş, ardından düşünce kuruluşlarının tanımı, tasnifi ve politikaya etki gösterdikleri yöntemler ve yollar açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak SAM (Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi) bünyesinde yapılan mülakat ile elde edilen veriler, daha önce aktarılan literatürün ışığında analiz edilerek sunulmuştur. Çalışmada kapsamlı bir literatür taraması yapılmışken aynı zamanda birincil kaynaklardan elde edilen veriler ışığında literatüre katkı sunmak da hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Politics is a part of politics, seen as a means of government. But it is possible to talk about the different actors that influence politics and are influential in the determination of policies. In other words, politics is influenced not only by actors of politics such as parties and governments but also by actors of civil society such as individuals and non-governmental organizations. In addition to these actors coming from public and civil areas, think tanks that have recently emerged in its institutionalism; and have chosen methods of science and technique as their method, serve as like a bridge between civil society and the state; aim to make an influence on the administration and thus the shaping of policies. This study deals with these policy processes in the context of actors. Firstly, necessary information such as definition, historical process and actors about public policy discipline were given and then tried to explain definition, classification, history of think tanks and the ways of how think tanks making influence on policy. Finally, the data obtained from the SAM (Strategic Research Center of Foreign Ministry of Turkish Republic) interview were presented in the light of the previous literature review. While a comprehensive literature review was conducted in the study, it was also aimed to contribute to the literature in the data obtained from primary sources.