Irak Türkmen folklorunda Ata Terzibaşı'nın yeri
The place of Ata Terzibaşı in Iraqi Turkmen folklore
- Tez No: 517855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR TEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tezimizde Ata Terzibaşı'nın çalışmaları çerçevesinde Irak Türkmen folkloru araştırılmıştır. Türkmen folkloruna ait halk inançları, merasim kültürü, bilmeceler, ata sözleri, ninniler hoyrat ve türküler, masallar gibi ürünler üzerinde durulmuştur. Irak Türkmen folkloru araştırmacısı Ata Terzibaşı'nın hayatı ve çalışmaları incelenmiştir. Ata Terzibaşı, Irak Türkmen folklorunun bir çok ürününü derlemiş, araştırmış, incelemiş, Türk ve Azerbaycan folklor ürünleriyle karşılaştırmıştır. Çalışmalarını yüzlerce makale, yazı ve onlarca kitapta sunmuştur. Bu araştırmada Ata Terzibaşı'nın Irak Türkmen Folklor hakkındaki çalışmalarının temel başvuru kaynağı olarak değerlendirilmesinin sonraki çalışmalara önemli katkılar sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Terzibaşı'nın derlediği folklor ürünleri Türkiye'de incelemeye tabi tutularak Irak Türklerinin kültür tarihine ışık tutacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Iraq Turkmen folklore has been researched. Belong to Turkmen folklore faiths , ceremony, culture, riddle, quotes, lullaby, rough and folk songs, and tales was researched. We examine the life and his works of Turkmen folklore researcher Ata terzibasi, He compiled, searched, and examined many Iraq Turkmen folklore subjects, and he compare subjects between Turkish and Azerbaijan folklore. He published his work on many articles and books. In this research, Ata terzibasi said that he is the founder of Iraqi Turkmen folklore and his researches introduce to Turkish world. We believe that ata terzibasi's examination will be subject to analysis in turkey and it will light the Iraq Turkmen culture history