Key success factors of managing co-creation experience
Ortak-yaratma deneyimi başarı faktörleri
- Tez No: 517865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ekosistemde ortak değer yaratma firmaların ve çeşitli paydaşların rollerini değiştirmiştir. İlk başlardaki öneriler ortak-yaratma kavramının müşteri-firma ikili ilişkileri için yararlı olduğunu belirtmekteydi; ancak, pazarlama teorisi, değer yaratma sürecine tüm aktörlerin katılımı ve söz konusu aktörlerin kaynakları en etkin biçimde birleştirmeleri yönünde gelişme gösterdi. Bu tezin kapsayıcı amacı, ortak-yaratma sürecinde firmaların birleştirici rolünün anlaşılmasına katkıda bulunmak ve başarılı ortak-yaratma uygulamalarını destekleyen kilit faktörleri tespit etmektir. Bu çalışmanın bağlamı bankacılık sektörüdür ve ortak değer yaratma kavramı söz konusu işbirlikçi alanda ayrıntılı bir biçimde ele alınmaktadır. Çalışma, aynı zamanda, işbirlikçi çalışma biçimlerinin firmaların yenilikçilik (inovasyon) stratejileri üzerindeki etkisi gibi kavramları tartışmakta ve geliştirmektedir. Bu çalışma karma araştırma yönteminden faydalanmaktadır; niteliksel yaklaşımla, ortak değer yaratmanın bankacılık sektöründe nasıl gerçekleştiği ve bu sürece bankaların değer yaratmayı kolaylaştırıcı aktörler olarak ne şekilde katkıda bulunduğu tanımlanırken, niceliksel yaklaşımla da ortak değer yaratma sürecinin, bankaların inovasyon stratejileri ve dolayısıyla algılanan pazar performansları üzerindeki etkilerinin anlaşılmasına çalışılmaktadır. Dijitalleşme sonrası ortak-yaratma kavramının yapı taşlarının anlamlarındaki değişiklikler işbirlikçi çalışmanın yorumunu da etkilemiştir. Elde edilen bulgulara göre işbirlikçi çalışma, şirketlerin yenilikçilik (inovasyon) derecelerini ve sonuç olarak algılanan pazar performanslarını etkilemektedir. Çok aktörlü bir ortamda ortak-yaratma deneyimini yönetmek karmaşık bir olgudur. Bu çalışma, ortak-yaratmanın başarısının altında yatan değerlerin ortaya çıkarılması açısından ileride bu konu ile ilgili yapılacak araştırmalara kapı açmakta ve bir ekosistemde paydaşların farklı rollerinin başarılı bir biçimde entegre edilmesi konusunda rehberlik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Value co-creation in an ecosystem has transformed the role of companies and various stakeholders. Earlier proposals stated that co-creation is beneficial for dyadic customer-firm relationships, but marketing theory has progressed to the participation of all actors in value creation who combine resources most effectively. The overarching aim of this manuscript is to contribute to the understanding of the integrating role of companies in the co-creation process and identify the key factors underpinning successful co-creation practices. The context of this study is the banking industry and value co-creation in that collaborative context is elaborated. The study also discusses and further evolves the effect of collaborative working on the innovation strategy of firms. The study utilizes a mixed research method; while the qualitative approach defines how value co-creation occurs in the banking industry and how banks contribute to this process as value facilitators, the quantitative approach endeavors to understand whether value co-creation impacts the innovation strategy of banks and subsequently on the perceived market performance. The transition in the meaning of the building blocks of co-creation after digitalization has influenced the interpretations of collaborative work. The findings indicate that collaborative working affects the degree of innovativeness of a company and consequently its perceived market performance. Managing the co-creation experience in a multi-actor setting is a complex phenomenon and this study paves the way for further research into the values underlying the success of co-creation and provides a guide for successfully integrating the different roles of stakeholders in an ecosystem.