A research on human resources mangement in Mali: Asemi-public company EDM-SA sample
İnsan kaynakları yönetimi üzerine bir araştırma: Mali'de yarıkamusal şirket EDM-SA örneği
  1. Tez No: 517871
  2. Yazar: SAMIRA MOUSTAPHA AMADOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜLEN KAYAHAN KARAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Küreselleşen ekonomide, ekonomik kurumlar, kâr odaklılığın artık yetmediği, aynı zamanda çalışanlarına yaratıcı, güvenlikli ve sosyal olarak kabul edilebilir bir çalışma ortamını sağlamaları gereken rekabetçi bir çevreye adapte olmalıdırlar. Küresel performans kavramı başarının farklı seviyelerini keşfetmek ve eş zamanlı olarak uygulama ihtiyacına dikkat çekmekte ve özellikle insan kaynaklarının n uygun kullanımına önem vermektedir. İnsan kaynaklar, bir üretim ekonomisinin temel hareket ettiricisidir. Eğer insanlar kamu ve özel sektörde yetenekleri ve niteliklerine göre en verimli olacakları iş pozisyonlarında istihdam edilirse, toplam üretkenlik artacak ve bu durum usual gelirde bir artış yaratacaktır. İnsan kaynakları yönetimi ile ekonomiye değer ekleme arasında güçlü bir korelasyon vardır. Küreselleşen ekonomide kamu kurumları ve özel sektörde İnsan Kaynakları Yönetimi Geliştirme ihtiyacı doğmuştur. İnsan Kaynakları Yönetimi Geliştirme Planı yeteneklerin yönetiminin nasıl yapılacağını, çalışanların ilerlemesinin nasıl sağlanacağını içerir. Temel amaç kurumların verimliliğini yükseltecek basit etkili teknikler oluşturmaktır. Bu aynı zamanda çalışanların işten memnuniyet düzeylerini yükseltecek ve makro düzeyde üretimdeki insan sermayesinin kullanım oranını arttıracaktır. Bu çalışmada Mali‟deki yarı kamusal bir şirket olan ve tek elektrik ve su dağıtım şirketi olan EDM-SA‟nın insan kaynakları yönetim anlayışı araştırmacı tarafından incelenmiş ve bu şirket için örnek bir İnsan Kaynakları Gelişim Planı ortaya konmuştur. EDM-SA yarı kamusal bir kurum olduğu için, İnsan Kaynakları Gelişim Planı şirketin özel sektöre ait bölümünün karlılık ve rekabetçiliğini arttıracağı gibi aynı zamanda kamu kaynaklarının verimli, şeffaf ve ekonomik yönetişim ilkesi ile kullanımının bir parçası olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the context of a globalized economy, economic institutions must adapt to the competitive environment in which to be profitability is not enough anymore, they must also satisfy a creative, secure, socially acceptable working conditions for employees in order to increase the productivity. The concept of global performance refers to the need to discover and activate simultaneously the various levels of success, and in particular to pay particular attention to the steering and optimal use of Human Resources. Human resources are the basic driving power of a production economy. If the qualified people are positioned in the most effective job definitions about their talents and educational qualities in the public and private sector, the total productivity will increase, and this will cause a significant increase in the national income. It is now certain that there is a strong correlation between human resources management and the added value to economy. A necessity to apply a Human Resources Development Plan is emerged in the globalized economy as well as the public and private institutions. The Human Development Plan includes how to manage talents and how to satisfy employee‟s progress. The main aim is to provide simple, effective techniques for increasing efficiency of the institutions. This will also help to increase the job satisfaction level of employees and at the macro level increase the usage of human capital in production. In this study the human resources policies of the unique semipublic company on distribution of water and electricity in Mali, EDM-SA is analyzed. By using the findings and results of the study a human resource plan template has been developed for this company. Since it is a semipublic institute a human resources plan for EDM-SA will be a part of an effective, transparent and economic governance principle of public resources as well as increase the profitability and competitiveness of the private part of the company.