Serebrovasküler stentlemede aspirin ve klopidogrel direncinin görülme sıklığı
Prevalence of aspi̇ri̇n and clopidogrel resistance in cerebrovascular stenting
- Tez No: 517890
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemiz girişimsel radyoloji bölümünde serebrovasküler stentleme yapılan hastalardaki Aspirin ve Klopidogrel direncinin sıklığını belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Radyoloji ABD Girişimsel Radyoloji Ünitesi'nde, Aspirin ve Klopidogrel direncini saptamak için, 1 Ocak 2013- 31 Ocak 2017 tarihleri arasında aterosklerotik darlık nedeniyle karotis arter stentlemesi yapılan ve intrakraniyal anevrizma tedavisi sırasında stent kullanılan 250 hastanın Multiplate test verileri geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Herhangi bir sebeple Aspirin veya Klopidogrel kullanamayan, Aspirin ve Klopidogrel için direnç testi sonucu bulunmayan; anemisi (hg düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the frequency of Aspirin and Clopidogrel resistance at the patients undergoing cerebrovascular stenting procedure in the interventional radiology department of our hospital. Materıal and Method: The Multiplate test data of 250 patients who underwent carotid or intracranial artery stenting due to atherosclerotic stenosis or for treatment of intracranial aneurysms between January 1, 2013 and January 31, 2017 in the Interventional Radiology Unit of Radiology Department of our hospital were evaluated retrospectively to determine the Aspirin and Clopidogrel resistance. The patients who didn't use aspirin or clopidogrel for any reason or didn't have a result of the resistance test for aspirin and clopidogrel; had anemia (hg level