Hekimhan – Deveci siderit cevherinin kalsinasyon sonrası peletleme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of pelletizing properties after calcination of Hekimhan - Deveci siderite ore
- Tez No: 517908
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Malatya–Hekimhan–Deveci siderit cevherinin ısıl işleme tabi tutulması yoluyla kalsine edildikten sonraki peletleme özelliklerinin tespit edilmesi ve tüvenan cevherden elde edilenlere göre daha yüksek dayanıma sahip peletlerin üretilebilirliği araştırılmıştır. Siderit numunesinin TGA verilerinden yararlanılarak 450-800 oC aralığındaki sıcaklıklarda ve 5-60 dakika arasında değişen sürelerde kalsinasyon deneyleri yapılmıştır. Sideritin kalsinasyon sonrasında ağırlıklı olarak hematite dönüştüğü XRD ile tespit edilmiştir. Konvansiyonel yöntem haricinde mikrodalga ısıtma metoduyla, %23 termal yardımcı katkısında yapılan kalsinasyon deneylerinde 3 dakikalık bir ışıma ile 1100 oC sıcaklığa erişilmiş ve %32,14 ağırlık kaybı olduğu tespit edilmiştir. Kalsinasyon sonucunda elde edilen çeşitli kalsine sideritler farklı sürelerle öğütülerek öğünebilirliği araştırılmış ve kalsine sideritin ham siderite göre çok daha kolay öğütülebildiği saptanmıştır. Kalsine edilmiş ve kalsine edilmemiş siderit numunelerine değişen oranlarda bentonit ilave edilerek üretilen ham peletler 1300 oC sıcaklıkta pişirilmiştir. 268 kgf ile en yüksek dayanıma sahip peletin %9 bentonit içeren 90 dakika öğütülmüş kalsine sideritten elde edildiği tespit edilmiştir. Bentonit oranının ürün peletlerde nasıl bir yüzey yapısı ortaya çıkardığı SEM görüntüleri yardımıyla aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the pelletization characteristics after calcination of the MalatyaHekimhan-Deveci siderite ore were investigated and the productivity of pellets with higher strength than that obtained from crude siderite was investigated. Calcination experiments were carried out at temperatures ranging from 450 to 800oC and for periods ranging from 5 to 60 minutes by using thermogravimetric analysis (TGA) data of the siderite sample. It was detected by XRD that after calcination siderite transformed predominantly to hematite. Apart from the conventional method, in calcination experiments made with 30% thermal assist (sucrose) additive by microwave heating method, a temperature of 1100 ° C was reached with 3 minutes irradiation and 32.14% weight loss was detected. Various calcined siderites obtained by calcination were sieved for different durations (1590 minutes) and their grindability was investigated. It was observed that calcined siderite was much easier to grind than raw siderite. Green ball produced from calcined and uncalcined siderite ore by adding bentonite to various ratios were heated at 1300 oC. It was found that the pellets with the highest strength (268 kgf approximately 2630 N) was obtained with the calcined siderite ore grounded for 90 minutes by addion of 9% bentonite. The surface structure of produced pellets by addition of various ratios bentonite was tried to be clarified by SEM images.