ARD germeli plak köprü tasarımı
Design of post tensioned slab bridge
  1. Tez No: 517929
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada öngerilmeli köprülerin tasarım esasları hakkında genel bigiler verilmiş, beş açıklıklı ard germeli bir plak köprünün trafik ve deprem yükleri altında analizi yapılmış ve aynı açıklıklara sahip ilk germeli kirişli köprünün üst yapısının aynı trafik yüklemesi altında analizi yapılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Beş bölüm olarak sunulan bu yüksek lisans tez çalışmasında birinci bölümde konuyla ilgili genel bilgilerden, bu çalışmanın amacından ve kapsamından bahsedilmiştir. İkinci bölümde öngerme üstünlüklerinden bahsedilmiş ve öngerme yöntemleri; ard germe ve ilk germe yöntemi avantajları dezavatajları açıklanmıştır. Tasarım esasları, öngerme kayıpları, öngerilmeli yapıların hesap aşamaları ve emniyet gerilmeleri hakkında bilgi verilmiştir. Öngerme donatı çeşitleri açıklanmıştır. Öngerme kayıpları hakkında bilgi verilmiş ve bu kayıpların nasıl hesaplanacağı yönetmelikler yardımıyla açıklanmıştır. Hesap aşamaları, problem çözümünde dikkate alınması gereken kontroller, emniyet gerilmeleri ve ilgili yönetmelikler hakkında kapsamlı bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ard germeli bir plak köprü ön botulandırılması yapılmıştır. Kablo profili belirlenmiş ve dış merkezlik hesabı yapılarak kablo yerleşimi yapılmıştır. Standart kamyon yüklemesi köprü CSIBridge programında modellenerek yapılmıştır. Zati yükler ve hareketli yükler hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre yönetmelikteki gerilme kontrolleri yapılarak tabliye hesabı bitirilmiştir. Daha sonra eş değer statik yöntem kullanılarak enine ve boyuna doğrultuda deprem etkileri bulunmuştur. Depremli durumda trafik yükleri göz önüne alınmamıştır. Elde edilen sonuçlarla ara ayak donatı hesabı yapılmıştır. Deprem ve üst yapı etkileri göz önüne alınarak kazıklı temel boyutları, kazık yerleşimi ve kazık çapları birkaç denemeden sonra tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında temel donatı hesabı yapılmıştır. Dördüncü bölümde ard germeli plak köprüyle aynı açıklıklara ve genişliğe sahip ilk germeli kirişli köprünün kendi ağırlığı ve trafik yükleri altında davranışı incelenmiş ve elde edilen sonuçlara göre ön döküm kiriş boyutları belirlenmiştir. Farklı iki açıklık içim iki ayrı kiriş hesabı yapılmıştır. Standart kamyon yüklemesi CSIBridge programında yapılan analizlerle elde edilmiştir. Zati ve hareketli yük hesaplarından sonra uygun donatı belirlenmiştir. Kesitte oluşan gerilmelerin yönetmelikte belirtilen gerilmelerle kontrolleri yapılmıştır. Beşinci bölüm, yüksek lisans tez çalışmasıyla ilgili elde edilen sonuçları içermektedir.Ayrıca bu çalışmanın genişletilebilmesi için bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, presented as mester thesis, general information was given on the design principles of the prestressed concrete bridges. Especially, under the traffic and earthquake loads of a five span slab deckbridge analaysis are demonstrated. The master thesis, presented in five chapters. In the first chapter general information about the topic, the point and the scope of the study are given. In the second chapter, the methods and the essential of design of prestressing are investigated. In addition, type of prestressing steel, the loss of the prestressing, the stage of calculation of prestressed structure and the information about allowable stress are informed. In the third chapter, pre-sizing of a slab deck and cable settlement are made. Traffic load is founded by using the programme of CSIBridge. The post tensioned slab bridge modeled in the CSIBridge and moving load analysis was performed. Using the results obtained in the analysis deck calculation is finished. Stress controls were made as specified in AASHTO. After doing this calculation, horizontal and vertical earthquake effects are calculated by equivalent static method. On the light of these informations, intermediate pier reinforcement is found out. Having regard to the these effect of earthquake and superstructure, the dimension of pile foundation, settlement of pile and diameter of piles are determined after some of trying. Using the results obtained in the calculations also fundamental reinforcement is calculated. In the forth chapter of study, it is investigated that pre-cast girder bridge, which have a same span and width with post-tensioned concrete slab bridge, behaves under the condition of own weight and trafic loads. Traffic load is founded by using the programme of CSIBridge. Stress controls were made as specified in AASHTO. Using the results obtained in the calculations pre-tensioned girder bridge cost are calculated. Finally, the fifth chapter includes the conclusions that obtained by studying of the master thesis. In addition, it gives some advice about all of this topic in order to extend these study.