Sağlık personelinin sanal kaytarma davranışları ile örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir kamu hastanesi örneği
Investigation of the relationship between organizational identification and cyberloafing levels of health care professionals: A public hospital sample
  1. Tez No: 517940
  2. Yazar: BERAT KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; örgütsel özdeşleşme ile sanal kaytarma türü davranışlar arasındaki ilişkileri tespit etmek olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra araştırmanın ikincil amaçları; sağlık çalışanlarının, mesai saatlerinde iş dışı amaçlarla internet kullanım düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve yaş bağımsız değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Bu araştırma ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilen nicel bir araştırmadır. Bu amaçlarla hazırlanan veri toplama aracı, araştırmanın evrenini oluşturan Elazığ Devlet Hastanesinde çalışan 632 yardımcı sağlık personelinden 189'una uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında üç form kullanılmıştır. İlk bölümde demografik bilgilere yönelik sorular, ikinci bölümde“örgütsel özdeşleşme ölçeği”ve son bölümde“sanal kaytarma ölçeği”yer almaktadır. Verilerin analizinde, frekans dağılımları, ortalama, standart sapma değerleri ortaya konmuş, faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon katsayıları analizi ve regresyon testleri uygulanarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, çalışanların örgütsel özdeşleşme düzeyleri arttıkça, sanal kaytarma davranışlarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca erkeklerin, evlilerin, gençlerin, yüksek eğitim seviyesine sahip olanların, daha fazla meslekte çalışmış olanların kadınlara, bekârlara, yaşlılara ve daha düşük eğitim seviyesine sahip olanlara nazaran daha fazla sanal kaytarma davranışı sergiledikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to determine the relationship between organizational identification and cyberloafing behaviors. Secondary objectives of the research are to examine health care professionals' internet usage levels for non-business purposes during working hours according to variables of gender, marital status, educational status and age. This research is a quantitative conducted with research relational screening model. The data collection tool prepared for these purposes has been applied to 189 health care professionals from total of 632 working in Elazığ State Hospital which is the population of the research. Data collection tool is consisted of questions related to demographic information,“organizational identification scale”and“cyberloafing scale”. According to results of the research; it has been seen that as the level of organizational identification of employees is increased, their cyberloafing behavior is decreased. In addition, men, married and young health care professionals, the professionals with higher educational backgrounds and more occupational experience have been shown more cyberloafing behaviors than women, singles, elders and the professionals with lower educational backgrounds.