John Locke'un felsefesinde doğal hakların kaynağı ve güvencesi sorunu
The problem of the source and assurance of natural laws in John Locke's philosophy
  1. Tez No: 517947
  2. Yazar: FATMA ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Doğal hukuk, aklın ışığıyla öğrenilebilen, rasyonel doğaya neyin uyduğunu neyin uymadığını gösteren ve bu nedenle de emredici veya yasaklayıcı olan, tanrısal iradenin bir buyruğu şeklinde tanımlanabileceği gibi, apriori olarak metafizikten, insanın doğasından ya da adaletin özünden çıkarılan norm şeklinde de tanımlanabilir. Doğal hukuk, uzun bir tarihi geçmişi olan ve bu nedenle tarih boyunca farklı kişilerde farklı anlamlara sahip olan, siyaset felsefesi kadar hukuk ve ahlak felsefesinde de önemli yeri olan bir kavramdır. O, insan hakları anlayışının temel dayanağıdır ve günümüzde etkili olan“sınırlı devlet”ve“insanların doğuştan sahip olduğu vazgeçilmez ve devredilmez haklar”anlayışının oluşmasında etkili olan bir düşüncedir. Doğal hukuk düşüncesinin kökleri Antik Yunan'a kadar uzanır. Bu dönemde doğal hukuk daha çok“doğa”anlayışını ifade eder. Yani bu dönemde insanların ürettiği hukukun meşruiyet ölçüsü, fiziki doğanın koyduğu yasaya uygunlukta ölçülür. Orta Çağ ile beraber doğal hukuk düşüncesi dinsel bir niteliğe bürünmüştür. Yine bu dönemde doğal hukuk doğanın bir parçası olarak değerlendirilse de, doğayı Tanrı yarattığı için doğal hukukun kaynağı olarak da Tanrı görülür. Modern dönemde ise, yeniden bir insana dönüş yapıldığına tanıklık etmekteyiz. Bu dönemde de hukukun kaynağı ve içeriği insan üzerinden belirlenmeye çalışılmaktadır. İşte bu dönemde John Locke, doğal hukuk düşüncesine önemli katkılar sunan düşünürlerden biridir. John Locke, doğal hukuk düşüncesini doğa durumu betimlemesi yaparak ortaya koyar. Ona göre doğa durumunda geçerli olan bir hukuk vardır. Bu hukuk insanlara neyi yapıp neyi yapmamaları gerektiğini öğretir. Aynı zamanda bu hukuk bütün insanları bağlayıcı ve evrenseldir. O, evrenselliğini ve bağlayıcılığını Tanrı'dan alır. Yani doğal hukukun kaynağı Tanrı'dır. İnsanlar bu hukukun varlığını akıl ve duyu tecrübesinin birlikteliği ile bilir. Doğal hukuk insanlara, yaşama, özgürlük ve mülkiyet gibi vazgeçilmez, devredilmez haklar vermiştir. İnsanlar bu haklarını doğa durumundaki belirsizliklere karşı korumak için sivil topluma geçmiştir. Bu sivil toplum insanların kendi rızaları ile bir araya gelerek yaptıkları sözleşme sonucu kurulmuştur. Aynı zamanda Locke bu sivil toplumun yetkilerini yasama, yürütme ve federatif güç şeklinde ayırmıştır. Bunu yapmasının sebebi yetkilerin kötüye kullanılmasının önüne geçmektir. Fakat yine de bu yetkiler kötüye kullanılırsa bu durumda da Locke, insanlara doğal hukukun direnme hakkını verdiğini söyler ve halk verdiği yetkileri geri alabilir.
Özet (Çeviri)
Natural law can be defined as a command of divine will, which can be learned by reason, revealing what does not fit into the rational nature, and therefore forbidding or forbidding, and can be defined as apriori metaphysical, human nature or justice derived from the essence of justice. Natural law is a concept that has a long historical background and has an important place in philosophy and ethics as well as political philosophy, which has different meanings in different people throughout history. It is the basis of human rights understanding, and today the“limited state”that is effective is an idea that is effective in the creation of the indispensable and inalienable rights of people to be born. The roots of natural law thought extend to Ancient Greece. In this period, natural law refers more to the concept of“nature”. In other words, the measure of the legitimacy of the law that people produce in this period is measured in accordance with the law of the physical nature. Together with the Middle Ages, natural law has assumed a religious character. Again natural law is regarded as a part of nature in this period, but because God created nature, God is seen as a source of natural law. In the modern era, we are witnessing a return to humanity. In this period, the source of the law and its content are being tried to be determined on human basis. At this time, John Locke is one of the thinkers who made important contributions to natural law. John Locke puts forward the idea of natural law by describing the nature situation. According to him, there is a law that applies in nature. This law teaches people what to do and what not to do. At the same time, this law is binding and universal to all people. He takes his universality and binding from God. So the source of natural law is God. People know the existence of this law with the combination of intellect and sensory experience. Natural law has given people indispensable rights such as life, freedom and property. People have passed civil rights to protect their rights against the uncertainties of nature. This civil society was formed as a result of the people coming together with their own accord. At the same time, Locke has divided the powers of this civil society into legislative, executive and federative forces. The reason for doing this is to prevent abuse of authority. But even if these powers are misused, Locke tells people that natural law gives them the right to resist and the people can take back the authority they give.