Irak'taki Koya şehrinde bulunan sanayi çalışanlarının serum örneklerindeki ağır metal konsantrasyonlarının tespiti
Detection of heavy metals concentration in serum of industry plant employees in Koya city Iraq
  1. Tez No: 517946
  2. Yazar: HUSSEIN SABAH HUSSEIN HUSSEINY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UYAN YÜKSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ DR. KAMARAN KAIANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ağır metaller hem çevreyi hemde canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen türler arasında ilk sıralarada yer alırlar. Doğal kaynakların yanı sıra , insan faaliyetlerinin sonucu olarakta çevredki ağır metal konsantrasyonu artış göstermektedir. Ağır metaller toz, toprak ve su yolu ile temiz bölgelere taşınıp bu bölgelerinde ağır metaller bakımından kirlenmesine yol açabilirler. Bunun yanı sıra atık su çamurlarının kontrolsuz bir şekilde doğa salınması sonucu ekosistemdeki ağır metal konsantrasyonun artışına sebep olarak ekosistemin kirlenmesine yol açabilir. Bu çalışma; Irak'taki Koya şehrinde bulunan sanayi kuruluşlarındaki çalışanlarınının (39) serum örneklerinden [Alüminyum (Al), Gümüş (Ag), Baryum (Ba), Kadmiyum (Cd), Demir (Fe), Cıva (Hg), Manganez (Mn), Kurşun (Pb), Vanadyum (V) ve Çinko (Zn)] ve serumdaki lipit profillerindeki [Kolesterol, TG, HDL, LDL ve VLDL] ağır metallere karşı doğrulama yoluyla bir analiz yöntemi oluşturmaya ve (ICP–OES) kullanarak (39) sağlıklı Normal kişilerdeki (kontrol grubu) ağır metal seviyeleri ve lipit profilleri ile karşılaştırmaya ve ağır metal konsantrasyonlarının dağılımını ve bir kontrol grubu ile lipit profili arasındaki korelasyonları analiz ettikten sonra ağır metal ile lipit profili arasındaki ilişkiyi bulmaya çalışmıştır. Mevcut çalışmanın verileri; ortalama, ortalamanın standart hatası (Ortalama ± O.S.H.) olarak ifade edilmiştir ve verileri analiz etmek için SPSS (sosyal bilimler için istatistik paketi) (Versiyon 20) istatistik yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heavy metals are among the most important sorts of the contaminant in the health and environment. Beside the natural activities, almost all human activities also have a potential contribution to producing heavy metals as side effects. Migration of these contaminants into noncontaminated areas as dust or leachates through the soil and spreading of heavy metals containing sewage sludge are a few examples of events contributing towards contamination of the ecosystems. This study has attempted to establish an analysis method through validation against heavy metals in the serum [Aluminum (Al), Silver (Ag), Barium (Ba), Cadmium (Cd), Iron (Fe), Mercury (Hg), Manganese (Mn), Lead (Pb), Vanadium (V) and Zinc (Zn)] and Lipid profile [Cholesterol, TG, HDL, LDL and VLDL] in serum of (39) worker work in industrial plant employees in Koya city, Iraq (effected), and compare with the level of heavy metals and lipid profile in (39) healthy normal persons (control) using (ICP-OES) and find out the relevance of heavy metal and lipid profile after analyzing the distribution of heavy metal concentration and correlations between a control and effect groups and lipid profile. The data of the current study was expressed as mean, standard error of the mean (Mean ± S.E.M) and the SPSS (statistical package for social science) (Version 20) statistical software was used to analyze the data.