Kadın ve erkek girişimcilerin kişilik özellikleri ve iş değerleri açısından değerlendirilmesi: Osmaniye ili örneği
Evaluation of female and male entrepreneurs in terms of personel features and work values: Osmaniye province example
  1. Tez No: 517948
  2. Yazar: GURBET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESENGÜL İPLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Girişimcilik; bireyin yeterli çaba ve zaman sarf ederek, var olan kaynakları kullanarak, risk ve ödüllere katlandığı çabaların tümüdür. Girişimciliği etkileyen en önemli faktör girişimcinin sahip olduğu kişilik ve iş değerleridir. Bireyin faaliyet gösterdiği iş alanı onun ekonomik yaşamının yanı sıra, sosyal yaşamını da doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle bireyin benimsediği iş değerleri ile sergilediği kişilik özellikleri arasında uyumun olması bireyin göstereceği davranış şekillerini, işe bağlılığını, performans ve motivasyonunu, işe karşı tutumunu ve sosyal hayatında mutlu olup olmamasını belirlemektedir. Bu nedenle girişimcinin kişiliğine ve iş değerlerine uygun alanlarda faaliyet göstermesi hem bireysel başarısını sağlayacak hem de sektörün gelişmesine katkıda bulunacaktır. Bu çalışmada kadın ve erkek girişimcilerin kişilik özelliklerinin iş değerleri üzerine etkisi araştırılmaya çalışılmıştır. Kadın ve erkek girişimcilerin tutumlarında farklılık olup olmadığı sorgulanmıştır. Araştırma, Osmaniye'de farklı sektörlerde faaliyet gösteren firma sahipleri ile gerçekleştirilmiştir. Anketler 241 girişimciye uygulanmış ve araştırma sonucunda elde edilen veriler istatistik paket programıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Kişilik özelliklerinin alt boyutları olan sorumluluk, yumuşak başlılık, duygusal denge ve deneyime açıklık boyutlarında cinsiyetler arasında anlamlı farklılığın olduğu, dışa dönüklük boyutunda ise anlamlı bir farklılığın bulunmadığı; iş değerlerinin alt boyutları olan işin anlamlılığı ve yararlılığı ile özerklik boyutunda anlamlı bir farklılığın olduğu, insani ilişkiler ve iş ortamı boyutlarında ise anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is the sum of efforts by which individual endures risks, spending sufficient energy and time, using available sources. The most important factor that affects entrepreneurship is the character and work values that entrepreneur owns. Working area that individual is in service affects his/her economic life directly together with his/her social life. For this reason,the comformity between individual's work values and personality features that he/she embraces defines behaviour patterns that individual is going to perform, his/her work commmitment, performance and motivation, behaviour against work, happiness in social life. For this reason, being active in working area that is compatible with entrepreneur's personality and work values will contribute to the development or sector. The effect of male and female entrepreneurs' personel features over work values is studied in this work. Whether there is any difference in male and female entrepreneurs' behaviours is questioned. The survey is carried out with the owners of companies operating in different sectors in Osmaniye. The surveys are applied to 241 entrepreneurs and the datas acquired at the end of survey is analyzed and interpreted with statistic packeged software. There is a significant difference between the sexes in the dimensions of the personality traits, the responsibility, the soft headedness, the emotional balance and the openness to experience, there is no significant difference in outward turnover dimension; there is a meaningful difference in the significance and usefulness of work and the autonomy of sub-dimensions of work values, there is no significant difference in the dimensions of human relations and business environment.