Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki bazı illerin Gekkonidae faunası
Gekkonidae fauna of some provinces in the East and Southeastern Anatolia Region
  1. Tez No: 517960
  2. Yazar: ŞEHRİBAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZÜLFÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bazı illerde (Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis, Batman, Bingöl, Elazığ) dağılış gösteren Gekkonidae türlerinin sistematiği, dağılışı ve bazı ekolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Mediodactylus kotschyi'nin Kilis ve Kıbrıs populasyonları karşılaştırılmıştır. Literatür araştırmasında elde edilen sonuçlara göre, Şanlıurfa ilinden kaydı bulunan 5 gekko türü (Asaccus barani, Cyrtopodion scabrum, Mediodactylus heterocercus, M. kotschyi ve Hemidactylus turcicus), Adıyaman ilinden 1 tür (M. kotschyi), Kilis ilinden 4 tür (Stenodactylus grandiceps, M. heterocercus, M. kotschyi ve H. turcicus), Batman ilinden 1 tür (M. heterocercus) bulunmuş, Elazığ ve Bingöl illerinden kayıt bulunamamıştır. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda, Kilis ilinden bilinen M. heterocercus türüne rastlanmamıştır. Ayrıca Adıyaman, Elazığ ve Bingöl illerinden M. heterocercus türü ilk defa tespit edilmiştir. Bu çalışmada toplanan örnekler morfolojik olarak incelenmiş olup, elde edilen bulgular literatürdeki mevcut bilgilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the systematics, distribution and some ecological characteristics of the gekkonidae species that are distributed in some of the Eastern and Southeastern Anatolian provinces (Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis, Batman, Bingöl, Elazığ). In addition, Mediodactylus kotschyi's Kilis and Kıbrıs populations were compared. According to the published data, 5 gecko species were recorded from Şanlıurfa province (Asaccus barani, Cyrtopodion scabrum, Mediodactylus heterocercus, M. kotschyi and Hemidactylus turcicus), 1 species from Adıyaman province (M. kotschyi), 4 species were recorded from Kilis province (Stenodactylus grandiceps, M. heterocercus, M. kotschyi and H. turcicus ) and 1 species (M. heterocercus) was found in Batman province. There were no records form Elazığ and Bingöl provinces. M. heterocercus species which was known from Kilis province with previous studies, could not be able to encountered in the present study. In addition, M. heterocercus species from Adıyaman, Elazığ and Bingöl provinces have been determined for the first time. The samples collected in this study were examined morphologically and the results were compared with the available information in the literature.