A special relationship: Anglo-American relations during the cold war
Özel bir ilişki: Soğuk savaş döneminde İngiltere Amerika ilişkileri
  1. Tez No: 517959
  2. Yazar: ÇAĞLAR DİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı Soğuk Savaş dönemi boyunca Britanya-Birleşik Devletler ilişkilerini analiz etmektir. Bu anlamda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki yakın ilişkinin tarihsel belirleyicileri ve tarihsel özellikleri realist uluslararası ilişkiler teorisi çerçevesinde açıklanacaktır. Bu perspektif doğrultusunda, Britanya-Amerika ittifakının her iki devletin de güç hesaplarının ve jeopolitik belirleyicilerin bir sonucu olduğu bu çalışmada ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nin Soğuk Savaşın başından itibaren dış politikasının hedefinde, Sovyetler Birliği'nin dengelenmesi ve Amerikan küresel stratejisine bir tehdit olarak görülen komünizmin yayılmasının önlenmesi olmuştur. Diğer taraftan, Britanya için 2. Dünya Savaşı sonrasında temel öncelik, denizaşırı imparatorluğuna dair politikalarını bu savaş ertesinde de devam ettirebilmek ve Avrupa kıtasında kendi çıkarlarına ve hatta varlığına tehdit oluşturabilecek potansiyel bir hegemon gücün ortaya çıkmasının engellenmesi olarak şekillenmiştir. Bazı önemli kırılma noktalarına ve çıkar çatışmalarına rağmen Britanya-Amerika ilişkileri, bu çalışmaya konu olan dönemde gelişmeye devam etmiş ve Birleşik Krallık ile Birleşik Devletler arasında, güvenlik, istihbarat ve dış siyaset konularında diğer müttefikleri ile olandan daha yakın bir işbirliği içinde bulunma halini ifade eden“Özel [bir] İlişki”ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been written to analyze the Anglo-American relations during the Cold War. In this regard, the historical determinants and characteristics of this close relationship between the United States of America (USA), on one side, and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (UK), on the other, will be explained by using the realist theory of international relations. In line with this perspective and theoretical framework, it will be argued that the Anglo-American alliance was a result of power calculations of both states and their geopolitical determinants. The United States' main objective from the very beginning of the Cold War was the containment of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR), and the prevention of the spread of communism, perceived as a threat for the grand strategy of the USA. On the other hand, the UK aimed to continue its imperial policies and to prevent the rise of a potential hegemon in Europe that could be a threat to Britain's survival and interests. Despite some breaking points and conflicts of interests, this Anglo-Saxon Transatlantic alliance flourished and created a special relationship between the USA and the UK that displays closer relations with each other than with their other allies, i.e. in the fields of security, intelligence sharing and politics.