Rho-kinaz(Rock) enzimine karşı in-siliko yöntemler kullanılarak yeni inhibitörlerin tasarlanması
Design of new inheritors using in-silico methods againstrho-kinase(rock) enzyme
- Tez No: 517979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKIN TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Rhokinaz II enzimi çeşitli hastalık durumlarıyla ilişkisi ifade edilen ve patogenezler de/vazokontraksiyon ve vasküleremodelinge aracılık eden bir enzimdir. Rhokinaz II AGC ailesinden ve beyin, kalp, kaslarda yaygın olarak dağılır. Kalsiyum uyarımı ile damarsal düz kasların kontraksiyonundan sorumludur. Rhokinaz izoformlarından ROCK II izoformu üzerinde çalışılmış ve bu izoformu seçmemizin temel nedeni ise geniş bir biyolojik etkileşim ağına sahip olmasıdır. Bu çalışmamızda Rhokinaz II enzimi ile18 adet inhibitör yapının moleküler kenetlenme (docking) çalışması yapılarak atomik seviyede etkileşim mekanizmalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışma, in-siliko yöntemler kullanarak birçok hastalıkta rol oynayan Rhokinaz II enzimine karşı daha özgün ve spesifik ilaç moleküllerinin tasarlanması sağlanacak ve bu alanda yapılacak deneysel çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Rho-associated kinase II (ROCK II) is an enzyme that is associated with various diseases and pathogenesis are transmitted by devaso contraction and vascular modeling. Rhokinase II is widely distributed in the AGC and in the brain, heart, and muscles. It is responsible for the contraction of vascular smooth muscle with calcium stimulation. The ROCK kinase isoforms were studied on the ROCK isoform and the main reason for selecting this isoform was that it has biological interaction network. In this study, it was aimed to determine the interaction mechanisms at the atomic level by performing molecular docking studies of 18 inhibitor constructs with Rhoassociated kinase II enzyme. This study will provide the design of more original and specific drug molecules against Rho-associated kinase II enzyme which causes many diseases by using in-silico methods and will shed light on the experimental studies to be done in this field.