Fahruddin er-Razi'nin et-Tefsiru'l-Kebir (Mefatihu'l-Gayb) adlı eserinde tenasüb ve insicam
- Tez No: 51802
- Danışmanlar: PROF. DR. LUTFULLAH CEBECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Kur'ân muhkem bir nazma sahiptir. Onun bu nazmmdaki incelikler, münâsebâtü'l-Kur'ân ile ortaya konulmuştur. Bu ilim, Hicrî 4. asırda başlamış ve dirayet metoduyla beraber sistemli bir şekilde gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Kur'ân bütünlüğünü göstermeyi hedef alan bu ilim, Kur'ân ilimleri arasında önemli bir yere sahiptir. Biz de bu çalışmamızda, münâsebâtü'l-Kur'ân ilminin, Mefatîhu'l- Ğayb'da nasıl ele alındığını, Râzî'nin bu sahaya getirdiği yenilikleri, çeşitli başlıklar altında işledik. Bu çalışmamızı, âyetler ve sureler arasındaki münâsebet adı altında iki ana başlıkta topladık. Ayrıca Fatiha'nın münâsebetine ve Râzî'nin münâsebâtü'l-Kur'ân ile istidlal ettiği alanlara yer verdik. Kur'ân'ın tertip yönünden i'câzını göstermek gayesiyle yaptığımız bu çalışma, aynı zamanda onun doğru anlaşılmasına katkıda bulunmaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an has a strong structure. The finnes of its structure appears in the subject of“munasabatu'l-Qur'an”that is the connections between its verses. This is one of Qur'anic sciences and started in the fourth century and reached today growing up systematically with the rational interpretation method. The aim of this science is unity of the Qur'an. The science of the“munasabatu'l- Qur'an”has an important stage in Qur'anic sciences. In this thesis, we have worked with various titles on this subject according to“Mefâtîhu'1-Gayb”of Fahraddin er-Râzî and on that he had orijinalities in this field. We have two essential titles in this thesis: 1- The Connections between verses. 2- The connecüos between suras of the Qur'an. In addition we have studied on the connection of verses of "Fatiha'' and er-Râzî's deductions from this science. The aim of this study is to show the extraordinary of the Qur'an from this point and to help for good understanding.