Yüksek Mertebeden Evrensel Modüllerin Exterior Türevleri
Exterior Derivations of High Order Universal Modules
- Tez No: 518034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ OLGUN, DOÇ. DR. MEMET ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, herhangi birimli ve değişmeli bir R halkası üzerinde tanımlı evrensel modüllerin ikinci mertebeden Exterior türevleri ile herhangi bir X⊗Y halkası üzerinde tanımlı Kahler modüllerin ikinci mertebeden Exterior türevleri incelenmiştir. Ayrıca, hem R halkası hem de iki halkanın birbirleriyle tensör çarpımı olan X⊗Y halkası üzerinde tanımlı modüllerin homolojik yapısı incelenmiş ve bu modül yapıları ile ilgili özgün sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, second order Exterior derivations of universal modules defined on a unitary and commutative ring R , and second order Exterior derivations of Kahler modules defined and have been investigated on any ring X⊗Y. In addition, the homological structures of the modules have been examined and defined on the ring R and X⊗Y, which is the tensor multiplication of two rings with each other, and the original results about these modules structures have been obtained.