Kent parklarında aydınlatma: Konya Olimpiyat Parkı üzerine bir araştırma
Lighting in urban parks: A study on The Olympic Park in Konya
  1. Tez No: 518048
  2. Yazar: ÖZLEM KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sayısız faydaları olan iyi bir park aydınlatması, insanın fizyolojik ve fonksiyonel ihtiyaçlarına cevap verdiği gibi, parkın estetik kalitesinide ortaya çıkararak mekânın peyzajına gün ışığından farklı bir yorum katar ve estetik duygulara da hitap eder. Parkların aydınlatılması kullanım saatlerini, emniyeti ve güvenliği arttırır. Aydınlatmayla desteklenen atmosfer, park kullanıcılarının ilgisini çeker ve o mekâna doğru yönlenmelerini sağlar. Parkların gece de kullanımlarının sağlanabilmesi ve oluşturulan görsel güzelliklerin devamının sürdürülebilmesi için doğru ve yerinde aydınlatma oldukça önemlidir. Ancak, bu görevleri yerine getirirken de park aydınlatma standartlarına ve enerji verimliliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunu tasarlamanın ve hesaplamanın en doğru yolu aydınlatma yazılımlarını kullanmaktır. Bu araştırmada; literatür çalışmaları ile elde edilen kent parklarının aydınlatılmasına ilişkin standartlara dayalı Olimpiyat Parkı'nın mevcut durumu ve standartlara yönelik öneri aydınlatma tasarımı Relux yazılımı aracılığı ile oluşturularak irdelenmiştir. Bulgulara göre; alandaki mevcut aydınlatma donatılarına ilişkin bilgiler Relux yazılımına aktarılıp çalıştırıldığında 1 saatte harcanan toplam güç 134264,2 watt olarak hesaplanmıştır. Aynı işlem standartlara uygun öneri aydınlatma projesi için gerçekleştirildiğinde ise 29070,0 watt olarak hesaplanmıştır. Bu veriler ışığında parkın en çok kullanıldığı ağustos ayında günlük 4 saat kullanım üzerinden bir hesaplama yapılarak 420.776,8 watt'lık bir enerji tasarrufu yapıldığı saptanmıştır. Bu araştırma sonuçları ışığında başta yerel yönetimler olmak üzere konu ile ilgili çalışma yapan meslek gruplarına öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A good lighting which has many benefits not only satisfy the functional and physiological needs, but also bring out the parks aesthetics. In parks, lighting can add aesthetic beauty, expand the number of usable hours, improve safety, increase security, and develop a desired image. Supported by lighting, this atmosphere attracts interest of park users and supply orientation to the space. The right and on-site lighting is crucial to ensure that the parks can be used at night and that the continued visual beauty can be sustained. However, when performing these tasks, attention must be paid to park lighting standards and energy efficiency. The best way to design and calculate this is to use lighting software. In this study; based on the standards for the illumination of urban parks obtained by literature studies, and the suggestion lighting design for the current situation and standards of the Olympic Park was developed through Relux software. According to findings; Information on current lighting fixtures in the area is calculated as 134264.2 watts total power spent in 1 hour when transferred to Relux software. The same operation is calculated as 29070.0 watts when implemented for the proposal lighting project according to the standards. In the light of this data, it was determined that energy saving of 420.776,8 watt was made by making a calculation based on 9 hours of daily use in August, when the park was used the most. In the light of these research results, proposals were made to the profession groups working on the subject, especially the local administrations.