Frekans konvertörlü indüksiyon motorların harmonik analizi ve optimum filtre tasarımının belirlenmesi
Harmonic analysis of induction motors fed by frequency converters and determination of optimum filter design
  1. Tez No: 518076
  2. Yazar: GÖKHAN GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERİŞTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Frekans konvertörlü indüksiyon motorların kullanılmasıyla birlikte yüksek demeraj akımları problemi ortadan kalkmıştır. Bu cihazlar aynı zamanda hız kontrolü yaparak enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Ancak frekans konvertörleri, şebekede, kayıplara ve cihazların hatalı çalışmasına yol açan yüksek genlikli harmonik akımlara neden olmaktadır. Bu çalışmada, deneysel düzenek olarak indüksiyon motoruna yıldız-üçgen yol verilen bir kompresör kullanılmıştır. Kompresör üzerinde aynı koşullar sağlanmak şartıyla, indüksiyon motora frekans konvertörü ile yol verildiğinde oluşan harmonik bozulmanın ve güç değerlerinin gerçek zamanlı ölçümleri yapılmıştır. Harmonik bozulmayı azaltmak için sisteme hat veya çıkış harmonik filtreleri eklenerek aynı ölçümler tekrarlanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda filtreler, hem performans hem de maliyet olarak karşılaştırılmış ve uygulamaya yönelik optimum filtre tasarımının belirlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca her durumda ölçülen güç değerleri karşılaştırılarak, harmonik filtreler sisteme eklendiğinde enerji tasarrufuna katkıları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The problem of high starting current has been removed with the use of induction motors fed by frequency converters. By performing speed control, these devices provide energy saving as well. However, frequency converters cause harmonic currents with high amplitude in network which lead losses and malfunction of devices. In this study, a compressor which has an induction motor with star-delta connection was used as experimental setup. Provided that the same conditions are met on the compressor, real-time measurements of harmonic distortion and power are made while the induction motor fed by frequency converter is on line. The same measurements were repeated by adding line or output harmonic filters to the system to reduce harmonic distortion. As a result of the obtained data, the filters were compared in terms of performance and cost and optimum filter design were determined. In addition, the measured power values were compared in each case and it was shown that harmonic filters contribute to energy saving when they are added to the system.