Uzungöl Tabiat Parkının coğrafi etüdü
  1. Tez No: 51811
  2. Yazar: MUSTAFA CİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKKI YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ UZUNGÖL TABİAT PARK'ININ CO?RAFİ ETÜDÜ Mustafa CİN Danışman : Yrd.Doç.Dr. Hakkı YAZICI 1996, Sayfa: 115 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Hakkı YAZICI Araştırmamızın konusu olan Uzungöl Tabiat Parkı, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü içinde yer alır. İdari bakımdan Trabzon iline bağlı olup, il merkezine uzaklığı 90 km.'dir. Yaklaşık olarak denizden 1130 m. yüksekliğinde yer alan Uzungöl, Haldizan deresi ve kollarının açmış olduğu bir vadi içerisinde yer alır. Araştırma sahası, doğal ve beşeri özellikler bakımından büyük bir zenginlik ve çeşitlilik göstermektedir. Bu nedenle, günümüzde (1995) yaklaşık olarak 100.000 kişi burayı turistik amaçlarla ziyaret etmektedir. Turistik faaliyetler, doğal çevre üzerindeki baskıyı artırmış ve bunun sonucunda da doğal çevre tahrip olmaya başlamıştır. Yapılan araştırmada, yörenin fiziki ve beşeri coğrafyası incelenmiş, yöredeki turizm aktivitisine değinilmiş, karşılaşılan sorunlara dikkat çekilmiş ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS GEOGRAPHICAL RESEARCH OF UZUNGÖL NATURAL PARK Mustafa CİN Advisor : Yrd.Doç.Dr. Hakkı YAZICI 1996, Page: 115 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Hakkı YAZICI Uzungöl Natural Park, which constitutes the subject of our study, is located in the Eastern Black Sea Section of the Black Sea Region. The research area is belonged to the Trabzon country in terms of administration and it is 99 kilometers away from the city center. It is, which is at an elevation of 1 130 meters, located at the valley formed by Haldizan river and its banks. The research area exhibits an enormous richness and diversity in terms of the characteristics of the human and natural sights. Accordingly, today (1995) 100.000 people visit the area annually for touristic purposes. Touristic activities have increased the pressure on the natural environment. Consequently, the natural environment has been destroyed. In this research, human and physical geography of the research area have been searched, it has been mentioned the tourism activity which had happened in Uzungöl, it has been drawn attention to the some matters in this area and it has been tried to find some suggestions for solution of these problems. IV