Univers dramatique de Jean Anouilh dans Le Voyageur sans bagage et Le Rendez-vous de Senlis
Jean Anouilh'in Eşyasız Yolcu ve Senlis'de Randevu adlı oyunlarında dramatik evren
  1. Tez No: 51812
  2. Yazar: MEHMET SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, French Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
I ÖZET (Resume en Turc) YÜKSEK LİSANS TEZİ UNIVERS DRAMATIQUE DE JEAN ANOUILH DANS Le voyageur sans bagage ET Le Rendez-vous de Senlis (JEAN ANOUİLH'İN EŞYASIZ YOLCU VE SENLİS'DE RANDEVU ADLI OYUNLARINDA DRAMATİK EVREN) Mehmet SAYIN Danışman: Doç. Dr. Sevim AKTEN 1996, Sayfa:87 Jüri: Doç. Dr. Sevim AKTEN Yaptığımız bu çalışmada yirminci yüzyıl Fransız yazınının tanınmış oyun yazarlarından Jean Anouilh'in iki farklı tiyatro yapıtını (Le Voyageur şans bagage, Le Rendez-vous de Senlis) yapısalcı bir yaklaşımla incelemeye çalıştık. Jean Anouilh'in tiyatro yapıtları yazarın kendisi tarafından beş asal ulama ayrılmasına karşın, yaptığımız araştırmalar sonucunda söz konusu bu ayrımın yalnızca izleksel düzlemde kaldığını, yapı bağlamında, yapıtlarının bir bütünlük gösterdiğini seçtiğimiz iki oyundan hareketle saptamaya çalıştık.n Çalışmamızı genel yapı, kişi, uzam ve zaman gibi temel anlatı yerlemleri üzerinde yoğunlaştırarak, söz konusu bu ulamların herbirini farklı bir bölümde, kendi bütünlüğü içinde incelemeyi denedik. Birinci bölümde, oyunların genel dramatik yapılarını oluşturan,“Başlık”,“Kompozisyon”ve“Dramatik Üniteler”i açımlayarak yazarın dramatik tür olarak farklı yaklaşımlar getirdiği siyah (noir) ve pembe (rose) oyunlar arasındaki şaşırtıcı yapısal benzerlikleri ortaya çıkarmayı amaç edindik. Daha sonra, Jean Anouilh'in dramatik evreninde kişilerin nasıl sunulduklarını belirledik ve kişilerin, ya dolaylı olarak bir başka kişi aracılığıyla, ya da doğrudan kendi ağızlarından tanıtıldıklarını gördük. Bunun yanında, Jean Anouilh'in kişilerin fiziksel, psikolojik ve toplumsal konumlarına ilişkin oldukça yetkin veriler sunduğunu gözlemledik. Özellikle birinci derecede önemli kişiler üzerinde durduk ve ikinci derecede önemli olan kişilerin de nasıl sunulduğunu göstermeye çalıştık. Uzam kavramını ana hatlarıyla betimleyerek, Anouilh'de her uzamın, farklı oyun kişileri için değişken anlamlar taşıdığım, ister gerçek ister düşsel olsun, bireylerin psikolojik durumlarını olumlu ya da olumsuz etkilediğini açıkça görme olanağı bulduk. Yazarın yapıtlarındaki uzamların çoğunlukla taşra burjuvalarının yaşadıkları büyük konaklar arasından seçildiğini ve bu konakların özellikle oyun kişilerinin toplumsal düzeylerini daha iyi vurgulayabilmek için yeğlendiklerini saptadık. Oyunların genel yapılarına bakıldığında, dramatik uzamların çoğunlukla kapalı, bir başka uzam tarafından çevrelenmiş ve esenliksiz, diğer yandan, oyun kişileri tarafından düşlenen uzamların ise açık, genellikle bir başka uzamı çevreleyen ve oldukça esenlikli olduklarını gözlemledik. Çalışmamızın son bölümünü oyunların sergiledikleri zamansal yapıları incelemeye ve zaman kavramının Anouilh tarafından nasıl algılanıp okura nasıl yansıtılmaya çalışıldığım göstermeye ayırdık. Bunu yaparken, zaman kavramının temel dokusunu oluşturan sapımlan ve zamansal kopuklukları incelememizin hareket noktası olarak belirledik. Ve doğal olarak ta, bir zamansal sapımın, beraberinde uzamsal değişikliği de getirdiğini gözlemleyerek, Anouilh'de zaman öğesinin oldukça devingen bir yapıya sahip olduğu sonucuna vardık. Türkiye'de günümüze kadar üzerinde bir araştırma yapılmamış olan, Jean Anouilh ve onun dramatik evrenini betimlemeye çalıştığımız bu incelememizin Fransız tiyatrosuna ilgi duyanlara rehberlik edeceğini ve Jean Anouilh'i tanımaya çalışanlara yardımcı olacağım düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT (Resume en Anglais) MASTER THESIS JEAN ANOUILH'S DRAMATIC UNIVERSE IN Le Voyageur sans bagage AND Le Rendez-vous de Senlis JEAN ANOUILH'İN EŞYASIZ YOLCU VE SENLİS'DE RANDEVU ADLI OYUNLARINDA DRAMATİK EVREN Mehmet SAYIN Supervisor: Doç. Dr. Sevim AKTEN 1996, Page:87 Jury: Doç. Dr. Sevim AKTEN In our study we have tried to analyze, with a structural approach, two different theatrical works (Le voyageur sans bagage et Le Rendez-vous de Senlis) of Jean Anouilh, among the well-known playwrights of French literature. Although his plays are divided by himself into five basic cathegories, we have tried to determine that this distinction is only in thematical dimension and that his works show an integrity in structure and we have chosen two plays of the writer to deal with.IV We have aimed at analyzing each of these cathegories in a different chapter and within its integrity by focusing our study on basic narrative elements such as general structure, space, person and time. In the first chapter we have intended to reveal the surprisingly structural resemblances between black (noir) and pink (rose) plays, to which the writer has brought different approaches as dramatic form, by annotating“Title”,“Composition”and“Dramatic Unites”which all form the general dramatic structures of plays. Later we have fixed how persons are presented in the dramatic universe of Jean Anouilh, and seen that persons are either indirectly presented through another person or directly from their own mouths. However, we have observed that Jean Anouilh has presented perfect data regarding the phsyical, physchologic and social positions of persons. We have focused especially on the persons of the highest importance and tried to show how the secondary persons are presented. On the other hand, by describing the space concept, we have found opportunity to see obviously that each space in Anouilh's works carries different meanings for different persons and that space, either real or imaginative, has influenced the physchologies of individuals either positively or negatively. We have found out that spaces in the writer's works are mostly selected from the big halting-places where the provincial bourgeois live and that these halting-places are specially preferred for the sake of emphasizing the social levels of the persons better. As for the general structure of his plays, dramatic spaces are mostly closed and unpeaceful places surrounded by another space; on the other hand, the spaces imagined by the persons of the plays are seen to be peaceful and open places surrounding another space. We have allocated the concluding chapter of our study to analyzing the temporal structures presented by the plays and to showing how time concept has been perceived by Anouilh and how it has been reflected to the reader. While doing this, we have determined the basic elements of time concept,“anachronies”and“ellipses”, as the starting points of our study. And naturally have we reached a conclusion that an“anachronie”brings with it a change in space, too, and therefore time element in Anouilh has a rather moving structure. -*e We hope that our study will guide those who take interest in French drama and who want to know of Jean Anouilh, because there has been made no study on Jean Anouilh and his dramatic universe so far.