U-20 futbolcularda ışıklı reaksiyon egzersizlerinin, çabukluk-çeviklik ve reaksiyon sürati üzerine olan etkisinin incelenmesi
U-20 football players investigation of the effect of light reaction exercises on agility-quickness and reaction time
  1. Tez No: 518116
  2. Yazar: MEHMET ONUR VURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma U-20 takımında oynayan futbolcuların ışıklı reaksiyon egzersizlerinin, çabukluk-çeviklik ve reaksiyon sürati üzerine olan etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya Yeni Malatyaspor'un U-20 takımında oynayan 20 futbolcu gönüllü olarak katılmış ve futbolcular rastlantısal şekilde egzersiz ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır (Kontrol grubu; boy 178.8 ±5.47 cm, kütle 72.4 ±3.97 kg, yaş 18,6 ±0.51 yıl, antrenman yaşı ise 9.1 ±0.73 yıldır. Deney grubu; boy 177.6 ±4.76 cm, kütle 71.9 ±3.75 kg, yaş 18.50 ±0.52 yıl, antrenman yaşı ise 9 ±0.66 yıldır). Antrenmanlar öncesinde ve sonrasında çeviklik-çabukluk için t çeviklik testi ve illinois çeviklik testi, ayak reaksiyon sürati için de Light-Trainer cihazı ile ayak reaksiyon testi yapılmıştır. Kontrol grubu standart antrenmanlarına devam ederken, egzersiz grubu standart antrenmanların yanı sıra 8 haftalık süresince Light-Trainer cihazıyla egzersizler yapmıştır. Elde edilen verilerin istatistikleri SPSS 21.0 paket programında yapılmıştır. Verilerimiz normal dağılıma uymadığı için ön test ve son test karşılaştırılmasında parametrik olmayan wilcoxon testi, gruplar arası farklılığın belirlenmesinde ise mann-whitney u testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study of U-20 Football Players Investigation of the Effect of Light Reaction Exercises on Agility-Quickness and Reaction Time. Method: 20 male football players from the Yeni Malatyaspor (body height: 178.8±5.47 cm, body weight 72.4 ±3.97 kg, age 18,6 ±0.51year, age of training 9.1 ±0.73 year in control group. Body height: 177.6 ±4.76 cm, body weight: 71.9 ±3.75 kg, age 18.50 ±0.52 year, age of training: 9 ±0.66 year in experiment group) participated in this study voluntarily. T-test and Illinois test for agility-quickness, foot reaction test with Light-Trainer device for foot reaction speed were used before and after trainings. While the control group continued with the standard training, the exercise group performed the exercises with Light-Trainer during 8 weeks as well as standard training. SPSS 21.0 software (SPSS Ine, Chicago, Dl) was used for all analyses. For reason our data do not fit the normal distribution, non-parametric wilcoxon test was used in the comparison of pre-test and post-test, and mann-whitney u test was used in determining the difference between groups. Statistical significance was set at p ≤ 0.05. Results: There was no significant difference in pre-test evaluations of t-test, illinois test and foot reaction tests we used to measure agility-quickness and foot reaction speed of research groups (p>0.05).