Elit genç futbolcularda yaşın fiziksel performans üzerine etkisi
The effect of age on physical performance in elite young soccer players
  1. Tez No: 803476
  2. Yazar: SONER DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Elit Genç Futbolcularda Yaşın Fiziksel Performans Üzerine Etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, Türkiye Süper Lig Futbol Takımlarından Konyaspor alt yapısında farklı yaş guruplarında (U-14, n=25; U-15, n=28; U-16, n=24; U-17, n=22 ve U-19, n=23) oynayan toplam 122 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Futbolcuların fiziksel performansları, aerobik dayanıklılık, anaerobik güç, çeviklik, 10 metre ivmelenme, 20 ve 30 metre sürat testleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan futbolcular haftada 5 gün antrenman yapan ve 1 tane de resmi müsabaka oynayan sporculardı. Çalışma futbolda yıllık planlama dönemlerinden müsabaka döneminde yapılmıştır. Aerobik dayanıklılık bakımından, U14 yaş gurubunun aerobik dayanıklılığı, U15, U16, U17 ve U19 yaş gurupların aerobik dayanıklılıklarından anlamlı derecede düşük bulunmuş (P0,05). Futbolcuların yaşları arttığı zaman aerobik dayanıklılık seviyesinin arttığı, yaşın, aerobik dayanıklılığı %22,4 oranında açıkladığı, yaştaki bir birim değişimin aerobik dayanıklılığı 0,93 oranında etkilediği görülmüştür. Anaerobik güç bakımından, bütün yaş gurupları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık bulunmuşken (P0,05). Futbolcuların yaşları arttığı zaman anaerobik güç seviyesinin arttığı, yaşın, anaerobik gücün %75,2 oranında açıkladığı, yaştaki bir birim değişimin anaerobik gücü 271,03 oranında etkilediği tespit edilmiştir. Çeviklik performansı bakımından, U14 ve U15 yaş guruplarının diğer yaş gurupları ile anlamlı düzeyde bir farklılık gösterdiği görülürken (P0,05). Futbolcuların yaşları arttığı zaman çeviklik performanslarının arttığı, yaşın, çeviklik performansını % 41,5 oranında açıkladığı, yaştaki bir birim değişimin çeviklik performansını 0,083 oranında etkilediği bulunmuştur.10 metre ivmelenme ve 20 metre sürat performansının yaş gurupları bakımından karşılaştırılmasında, sadece U14 ve U19 yaş guruplarının diğer yaş gurupları ile anlamlı düzeyde (P0,05).
Özet (Çeviri)
A total of 122 soccer players in different age groups (U-14, n=25; U-15, n=28; U-16, n=24; U-17, n=22 and U-19, n=23) playing in the youth setup of Konyaspor, one of theTurkiye Super League Football Teams, participated voluntarily in this study, which was conducted to examine the Effect of Age on Physical Performance in Elite Young Football Players.The physical performances of the players were evaluated with aerobic endurance, anaerobic force, agility, 10-meter acceleration, 20 and 30-meter sprint tests. The soccer players participating in the study were athletes who trained 5 days a week and playedin 1 officia competition. The study was carried out during the competition period, which is one of the annual planning periods in soccer.The aerobic endurance of the U14 age group was found to be significantly lower than the aerobic endurance of the U15, U16, U17 and U19 age groups (P0.05) in terms of aerobic endurance. It was observed that when the age of the football players increased, the level of aerobic endurance increased, and that age explained aerobic endurance by 22.4%, and a unit change in age affected aerobic endurance by 0.93%. Interms of anaerobic force, there was a significant difference between all age groups (P0.05). It was determined that when the age of the soccer players increased, the level of anaerobic force increased, and that age explained anaerobic force by 75.2%, and a unit change in age affected anaerobic force by 271,03. Interms of agility performance, it was observed that there was a significant difference between the U14 and U15 age groups with the other age groups (P0.05). It was found that when the age of the soccer players increased, their agility performance increased, and that age explained agility performance by 41.5%, and a unit change in age affected agility performance by 0.083. When the 10-meter acceleration and 20-meter sprint performance were comparedin terms of age groups, it was seen that only the U14 and U19 age groups showed a significant difference (P0.05).