Sporcularda diz eklemi deri yüzey sıcaklıklarının değerlendirmesi ve denge test sonuçları ile ilişkisi
The assessment of skin surface temperatures of knee joint and relation between balance test results in athletes
- Tez No: 518119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Fizyoloji, Spor, Anatomy, Physiology, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda sporcularda diz eklemi deri yüzey sıcaklıklarını Kızılötesi Termografi yöntemiyle değerlendirmek ve dinamik denge testi olan Yıldız Gezinimli Denge Testi sonuçları ile sıcaklık değerlerinin ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bilateral asimetri üzerine yoğunlaşmış bu iki yöntemin verilerinin birbirini ne oranda açıkladığı, benzer sonuçlar sunup sunmadığı konusunu araştırmak bu çalışmanın bir diğer amacıdır. Yöntem: Araştırmaya Kocaeli Üniverstesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde okuyan aktif spor yapan 28 sporcu katılmıştır. Katılımcılardan Kızılötesi Termografi Yöntemi ile diz eklemi deri yüzeyi sıcaklık desenlerini gösterir termogramlar ve Yıldız Gezinimli Denge Testi ile dinamik denge verileri elde edilmiştir. Elde edilen verilerle sporcularda sakatlık risk durumu ve bu yöntemlerin ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the skin surface temperatures of the knee joints of the athletes with infrared thermography method and to investigate the relation between knee joint temperature values and the results of Star Excursion Balance Test. Another purpose of this study to investigate whether the data of these two methods, which focus on bilateral asymmetry, presents similar results or not. Method: 28 athletes participating in the research who were active students in Kocaeli University Sports Sciences Faculty. Thermograms showing the knee joint skin surface temperature patterns obtained with Infrared Thermography method. Dynamic balance is measured with Star Excursion Balance Test. Relation of two methods investigated and injury risks analyzed with the obtained data.