Elit su topu oyuncularında şut hızları ile izokinetik kas kuvvetleri arasındaki ilişki
Relationship between throwing velocity and isokinetic muscle strength in elite water polo players
  1. Tez No: 326340
  2. Yazar: AYŞEGÜL YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; elit sutopu oyuncularının, alt ve üst ekstremitelerin (makaslı şut) birlikte ve sadece üst ekstremitelerin (makassız şut) ürettikleri izokinetik kuvvetlerin şut hızı ile olan ilişkilerini incelemektir. Çalışmaya 15-33 yaş arası, Türkiye Profesyonel Sutopu 1.Liginde yer alan spor kulübünün 18 elit erkek sutopu oyuncusu gönüllü olarak katıldı. Deneklerin fiziksel özellikleri ve antropometrik ölçümleri (çap, çevre ve deri kıvrım kalınlıkları) alındı. 5 ayrı eklem hareketinde (gövde fleksiyon-ekstansiyon, omuz fleksiyon-ekstansiyon, diz fleksiyon-ekstansiyon, kalça abdüksiyon-addüksiyon, kalça fleksiyon-ekstansiyon) izokinetik kuvvet ölçümleri yapıldı. İki ayrı şut atışı protokolünde (makaslı şut, makassız şut), 2., 3., 4., 6. (ters) ve 6.(kepçe) bölgelerinden atılan şutların hızları kaydedildi. Verilerin analizinde SPSS 15.0 istatistik programı kullanıldı, anlamlılık değeri olarak p0.05).Bölgelere göre 2.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relationship isokinetic strength that the elite water polo players produced with lower and upper limbs (with leg movements) and only upper limbs (without leg movements) and the velocity of the shoot. Eighteen elite male players of Turkish professional Water polo first league aged between fifteen and thirty-three took part in the study voluntarily. The physical characteristics of the participants and anthropometric measurements (breadth, girth and skinfold) were taken. Isokinetic strength measurements were made within five different joint moves (trunk flexion-extension, shoulder flexion-extension, knee flexion-extension, hip abduction-adduction and hip flexion-extension).