Sporcularda ön çapraz bağı yaralanmaları sonrası diz ekleminin tedavisinde uygulanan rehabilitasyon programının etkisi
The effect of rehabilitation program on the treatment of knee joint after anterior cruciate ligament injuries in athletes
  1. Tez No: 761972
  2. Yazar: HUSSEIN MOHAMMED MAHMOOD ALBAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, ön çapraz bağı yaralanmaları sonrası diz eklem tedavisi sürecini yaşayan sporcuların, rehabilitasyon merkezlerinde uygulanan egzersiz programının etkilerinin incelenmesidir. Araştırmayı Kerkük'teki özel rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezlerine gelen diz eklem bağı problemleri yaşayan ve bu sorun nedeni ile ameliyat olan yaşları 18-25 arasında değişen, farklı branşlara sahip, 14 erkek sporcu katılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin istatiksel analizi SPPS 21.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel yöntemler kullanılmıştır. Egzersiz programı Önceki değerlerini ile son değerlerini karşılaştırmak için non parametrik olan Wilcoxon işaretli sıralar testi yapılmıştır. Araştırma sonuçları ön çapraz bağ yaralanması için hazırlanan rehabilitasyon programlarının diz ekleminin hareket açıklığını geri kazandırmada, femoral kas atrofisinden kurtulmada ve çabuk kuvvet ve kuvvete davamlılık geliştirmede olumlu etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the exercise program applied in rehabilitation centers on athletes who have undergone knee joint treatment after anterior cruciate ligament injuries. 14 male athletes, ranging from 25 to different branches, participated. Statistical analysis of the data obtained in the study was made using the SPPS 21.0 package program. Descriptive statistical methods were used in the evaluation of the data. Exercise program Non-parametric Wilcoxon signed-row test was used to compare the previous values with the final values. The results of the study showed that the rehabilitation programs prepared for anterior cruciate ligament injury had a positive effect on restoring the range of motion of the knee joint, getting rid of femoral muscle atrophy, and developing quick strength and endurance. .