Kendiliğinden yerleşen betonlarda silis dumanı kullanımının, beton basınç dayanımına ve aderansa etkileri
The use of silica fume in self-compacting concretes affects the concrete compressive strength and adherence
- Tez No: 518123
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kendiliğinden Yerleşen Beton, yapısı itibarı ile kendi ağırlığı altında yerleşebilen, vibratör kullanılmadan sıkışabilen, içerisindeki hava boşluğunu atarak uygulama kolaylığı sağlayan en ulaşılmaz noktalarda kalıba uyum sağlayabilen akıcı kıvamlı bir beton türüdür. Günümüz gelişen teknolojisi ile birlikte kendiliğinden yerleşen beton gibi özel beton türlerinin üretimi ve kullanımı oldukça yaygın hale gelmiş ve bu yönde çeşitli çalışmalar yapılarak, birçok mineral ve kimyasal katkı maddeleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada kendiliğinden yerleşen betonun özelliklerini oluşturan mineral katkılardan olan silis dumanının, beton basınç dayanımına ve aderansa etkileri incelenmiştir. Silis dumanının beton basınç dayanımına ve aderansa olan etkileri deneysel çalışma ile desteklenmiştir. Deney sonucunda, basınç dayanımı için optimum silis oranı %15 olarak elde edilmiştir. Çekip çıkarma deneyleri sonuçlarında ise silis dumanı kullanımı etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Self-locating Concrete is a kind of concrete that can be placed under its own weight under its own weight, can be compressed without using a vibrator, it can adapt to the most inaccessible points providing ease of application by throwing air in it. With today's developing technology, the production and use of special concrete types such as self-compacting concrete has become very common and many studies have been made in this direction and many mineral and chemical additives have been developed. In this study, the effects of silica smoke, concrete pressure resistance and adherence effects of mineral admixtures which are the properties of self-compacting concrete were investigated. The effects of silica smoke on the compressive strength and adherence of concrete were supported by experimental study. As a result of the experiment, the optimum silica ratio for compressive strength was obtained as %15. The use of silica fume was not effective in the extraction tests.