Koroner arter hastalığı tedavisinde kullanılan stentlerin maliyet etkililik analizi
Cost effectiveness analysis of stents used in treatment of coronary artery disease
- Tez No: 518122
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AĞIRBAŞ, DOÇ. DR. CANSIN TULUNAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küresel anlamda en fazla yaşam yılı kaybına yol açan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan kardiyovasküler hastalıkların en yaygın görülenlerinden biri koroner arter hastalığıdır. Yaygın görülen bu hastalığın teşhisi ve tedavisi için kullanılan kaynaklar göz önüne alındığında hastalığın maliyetinin sağlık sistemleri içerisinde yüksek paya sahip olduğu görülmektedir. Bu çalışma ile koroner arter hastalığı tedavisinde kullanılan çıplak metal stentler ile ilaç salınımlı stentlerin geri ödeme kurumu perspektifinden maliyet etkililiğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi ve Cebeci Hastanesi Kardiyoloji Kliniklerinde koroner arter hastalığı tanısı konulmuş ve çıplak metal stent ve ilaç salınımlı stent ile tedavi edilen hastaların maliyet verileri analiz edilmiş ve bu hastalara EQ 5D 5L Sağlık Anketi uygulanmıştır. Çıplak metal stent ile tedavi maliyeti 2.131,41 TL ve ilaç salınımlı stent ile tedavi maliyeti 3.546,14 TL; çıplak metal stent ile tedavinin QALY değeri 0,8371 ve ilaç salınımlı stent ile tedavinin QALY değeri 0,8924 bulunmuş olup bu veriler karar ağacı ile analiz edilmiştir. Karar ağacı analizi neticesinde çıplak metal stent ile tedavinin maliyeti 2.340,71 TL ve ilaç salınımlı stent ile tedavi maliyeti 3.970,90 TL; çıplak metal stent ile tedavinin QALY değeri 0,8332 ve ilaç salınımlı stent ile tedavinin QALY değeri 0,8911 bulunmuştur. Bu değerler ile İMEO kazanılan QALY başına 28.179,12 TL olarak hesaplanmıştır. İMEO maliyet etkililik düzleminde I. bölgede ve çok maliyet etkililik eşiğinin altında yer almaktadır. Bu çalışma ile koroner arter hastalığı tedavisinde ilaç salınımlı stentlerin çıplak metal stentlere göre çok maliyet etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda maliyet etkili sağlık hizmeti sunumu için karar vericilerin ekonomik değerlendirme çalışmalarından yararlanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is one of the most common cardiovascular diseases in the first place among the diseases that cause the greatest loss of life in the global sense. Considering the resources used for the diagnosis and treatment of this common disease, it is seen that the cost of the disease has a high share in the health systems. This study aimed to evaluate the cost effectiveness of bare metal stents and drug eluting stents used in the treatment of coronary artery disease from the perspective of reimbursement institution. In this study, there was analysed that the cost data of patients treated with bare metal stents and drug eluting stents and diagnosed with coronary artery disease in Cardiology Clinics of Ankara University, Ibni Sina Hospital and Cebeci Hospital, and this patients were applied that EQ 5D 5L Health Questionnaire. Treatment cost with bare metal stent is 2,131.41 TL and treatment cost with drug eluting stent is 3,546.14 TL; QALY value of treatment with bare metal stent is 0.8371 and QALY value of treatment with drug eluting stent is 0.8924, and these data is analyzed by a decision tree. As a result of the decision tree analysis, the cost of treatment with bare metal stent was 2,340.71 TL and the treatment cost with drug eluting stent was 3,970.90 TL; the QALY value of treatment with bare metal stent was 0.8332 and the QALY value of treatment with drug eluting stent was 0.8911. With these values, ICER is calculated as 28,179.12 TL per QALY earned. ICER is located in the first region in cost effectiveness plane and very below the cost effectiveness threshold. In this study, It has been concluded that drug eluting stent are very cost effective compared to bare metal stent in the treatment of coronary artery disease. In the direction of the findings, it is recommended that decision makers should benefit from economic evaluation studies.