Implementation of fractional order controller for stabilized visual tracking system in real military platforms
Kesir dereceli kontrolcülerin gerçek askeri platformlarda stabilize görsel takip sistemlerine uygulanması
  1. Tez No: 518128
  2. Yazar: MEHMET BAYINDIR KARASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN MÜŞERREF ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Savunma sistemlerinin temel görevleri, temel olarak platformların istikrar ve hedef izleme özellikleri üzerine kurulmustur. Bu platformlardaki servo kontrol cihazları zorlu ortamlarda istenen performansı elde etmekten sorumludur. Bu tezde Kesirli Dereceli Kontrolörü, stabilize, görsel takip gerçek askeri sistem için gelistirilmis ve uygulanmıstır. Çalısmanın amacı gimbalin stabilizasyon ve hedef izleme performanslarını iyilestirmektir. Sistem tanımlama prosedürü uygulanmıs ve gerçek sistem kosullarını simüle etmek için sistem modeli elde edilmistir. Önerilen kontrolörler ve bunların ideal ayarlamaları ile gerçeklesme prosedürleri tartısılmıstır. Tamsayılı sıralama ve kesirli dereceli denetleyicilerinin karsılastırma testleri hem simülasyonlarda hem de gerçek sistemde gerçeklestirilmistir. Gerçek sistem testleri için, harici bozucu etkileri simüle etmek için stewart platformu kullanılmıs ve stabilizasyon hassasiyeti ile hedef takip performansları ölçülmüstür.
Özet (Çeviri)
Main tasks of the defence systems are mainly built on the stabilization and target tracking features of the platforms. The servo controllers in these platforms are responsible to obtain desired performance over challenging environments. In this thesis, Fractional Order Controller is developed and implemented to stabilized, visual tracking real military system. Aim of the study is to improve stabilization and target tracking performances of the gimbal. The system identification procedure is applied and system model is obtained to simulate real system conditions. The proposed controllers and their realization procedures with their optimal tuning studies are discussed. The comparison tests of integer order and fractional order controllers are performed both in simulations and real system. For real system tests, stewart platform is used to simulate external disturbances and stabilization accuracy and target tracking performances are measured.