Integration of construction risk and earned value management
İnşaat risk ve kazanılmış değer yönetimi entegrasyonu
  1. Tez No: 518136
  2. Yazar: EMİR İSMAİL SARIALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnşaat projeleri, karmaşıklığı ve belirsiz doğaları nedeniyle sektördeki en zorlulardan biri olarak biliniyor. İnşaat projelerinin bu karmaşık ve belirsiz doğası organizasyonları kendilerini geliştirmek adına daha karmaşık metodlar geliştirmeye yönlendirmektedir. Geleneksel risk yönetimi ve kazanılmış değer yöntemi metodları kendi başlarına bu gereksinimi istenilen düzeyde karşılayamamaktadır. Çalışmanın amacı, risk yönetimi ve kazanılmış değer yönetimi süreçlerini analiz ederek bu iki yöntem arasında inşaat projelerindeki hata payını azaltacak entegre bir yapı ve daha sağlam ve verimli bir karar verme süreci oluşturmaktır. Bu amaçla çeşitli risk yönetimi ve kazanılmış değer yönetimi konseptleri, konuyla ilgili literatür ve önceden geliştirmiş modeller incelendi. Devamında Türkiye'deki orta ve küçük ölçekli inşaat firmalarıyla anket çalışması yapılarak risk yönetimi ve kazanılmış değer yönetimi uygulamalarının kullanım şekilleri ve uygulamalarla ilgili engeller araştırılmıştır. Son üç yıl içerisinde konuyla ilgili yayınlanan, kabul görmüş dergiler incelenerek risk yönetimi ve kazanılmış değer yönetimiyle ilgili makalelerin meta analiz çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada literatürde konuyla ilgili güncel eğilimlerin anlaşılması hedeflenmiştir. Çalışmada ilk önce risk, belirsizlik ve fırsat kavramları tanımlanarak literatürdeki risk yönetimiyle ilgili güncel metodlar incelenmiştir. Risk yönetiminin gelişim süreci ve günümüzde geldiği nokta araştırılmıştır. Sonrasında riski oluşturan kaynaklar incelenmiş ve risk yönetimi süreçleri tek tek ele alınmış genel bir çerçeve oluşturulmuştur. PMI tarafından geliştirilen risk yönetim modeli aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır. • Risk yönetim planlaması • Risklerin tanımlanması • Risklerin değerlendirilmesi o Nitel risk analizi o Nicel risk analizi • Riskten sakınma yöntemlerinin planlanması • Riskin kontrolü ve denetlenmesi Literatür taramasının devamında kazanılmış değer yönetimiyle ilgili süreçler ele alınmış ve kazanılmış değer konseptiyle ilgili unsurlar iki alt başlıkta, ana parametreler ve performans ölçümleri olarak incelenmiş ve bunlarla ilgili hesaplama yöntemleri kısaca belirtilmiştir. Hesaplamalarda kullanılan üç temel parametre aşağıdaki gibi tanımlanmıştır. • Planlanan değer: Belirli bir aktivite ve WBS birleşeni için harcanması planlanan değerdir. Proje başlangıcında planlama için esas değer olarak ele alınmaktadır. • Kazanılmış değer: Değerlendirilen zaman diliminde gerçekleştirilen işin, o iş için planlanmış olan bütçenin değeridir. • Gerçekleşen değer: Belirli bir zaman dilimi içerisinde belirli bir aktivite ya da WBS gerçekleştirilmesi için harcanan toplam değeri temsil etmektedir. PMI kazanılmış değer yöntemini iki ana adımda incelemiştir. • Proje performans ölçümü için esas alınacak temel değerlerin oluşturulması • Proje performansını belirlenen temel değerler doğrultusunda denetlemek ve kontrol etmek Risk yönetimi zayıf olduğu yön, sadece gelecek odaklı yaklaşımıyla geçmişte gerçekleşmiş olayları göz ardı etmesi ve projenin şuan ki duruma nasıl geldiğiyle ilgilenmemesi olarak belirtilmiştir. Kazanılmış değer yönetiminin zayıf yanı ise, sadece geçmişe odaklanarak projenin geleceği ile ilgili öngörülerde bulunma çalışması olarak ifade edilmiştir. Bu durum gelecekteki olası olayları göz ardı ettiği için yanıltıcı bilgiler verebilmektedir. Literatürde, risk ve yönetimi ve kazanılmış değer yönetimi birleşimi birbirinin yukarıda belirtilen eksik ve zayıf yanlarını tamamlayarak istenilen ölçüde proje kontrolü sağlayacağı önerilmektedir. Böylece firmaların, entegre risk ve kazanılmış değer yönetimiyle desteklenen bir karar verme süreci ile süre ve maliyet aşımlarının engellenebileceği düşünülmektedir. Risk ve kazanılmış değer yönetimiyle ilgili kaynak incelemeleri sonrasında, Türkiye'deki orta ve küçük ölçekli inşaat firmalarıyla beş bölümden oluşan bir anket düzenlenmiş ve hem ayrı ayrı risk ve kazanılmış değer konseptlerinin uygulanıp uygulanmadığı test edilmiş hem de bunların uygulanmasına engel olan konular tespit edilmiştir. Çalışmalar gösteriyor ki sektörde maliyet ve süre aşımlarıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu problem, projenin planlama aşamasında verilecek daha verimli kararlarla aşılabilmektedir ve proje üzerindeki kontrolü arttırmaktadır. Türkiye pazarındaki inşaat firmalarının gelişmiş bir risk ya da kazanılmış değer yönetimi algısı olmadığı gözlenmesine rağmen gene de bazı firmaların konuyla ilgili uygulamalar hakkında bilgisi olduğu anlaşılmaktadır. Yapılan anket çalışmasında, İşveren'in risk ve kazanılmış değer yöntemlerin uygulamasına yönelik bir talebinin olmaması ve orta ve küçük ölçekli inşaat firmalarının bu uygulamalar için ayırabilecekleri kaynaklarının limitli olması buna gerekçe olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak firmalar bütçe ve süre aşımlarıyla beraber iş planında ciddi değişimlerle karşılaşmaktadır. Sonuç olarak insaat firmalarının risk ve kazanılmış değer yönetimiyle ilgili algılarını geliştirip bu yöntemlerin daha basarılı bir sekilde uygulanabilmesi için gerekli yöntemlere ve olusabilecek direnç karsısında uygulanacak direnci kırma yöntemlerine dikkat çekilmektedir. Bu çalısma ile gelecekte yapılacak çalısmalara ısık tutacak bulgular ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Construction projects are known as one of the most challenging in the market due to their complexity and their uncertain environment. Complexity and uncertainties associated with construction projects require organizations to establish more complicated methods and tools to efficiently plan to control construction developments. Traditional earned value and risk management methodologies are not able to meet that requirement at a satisfied level. The aim of this study is to analyze risk management and earned value management processes to enhance the integrated framework between them that may help to improve accuracy in the construction projects and may provide more effective and solid decision-making process. In order to do that, the concept of the integration between project risk and earned value management has been explored based on the previously developed models and related information from the literature and well-known standards. Further, a survey has been conducted with small and medium sized construction companies in Turkey to investigate the usage of RM and EVM practices and barriers to their implications. Accordingly, the study indicate there is a common belief regarding the major issues related with the cost, time and scope overruns in the sector and some concerns about the quality problems. These problems may be solved with more efficient decision making process during the planning phase and controlling them during the execution of the projects. It was observed the contruction companies in Turkey do not possess a strong risk and earned value management culture, even if there are some companies that are aware about RM and EVM applications. This is mostly because of the lack the Client's demand for these applications and construction SME's limited resources that can be allocated for these practices. As a result, they faces with several problems because of the cost and time overruns and changes on the scope. Therefore, a decision making approach with integrating RM and EVM may provides to companies an early visibility to project performance measurements and may support a more pragmatic project planning process to avoid overruns and changes at the completion.