Volatility indexes and an implementation of the Turkish BIST 30 index
Dalgalanma endeksleri ve Türkiye BIST 30 dalgalanma endeksi uyarlaması
  1. Tez No: 518146
  2. Yazar: CANER KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1993 yılında Chicago Opsiyon Borsası nın CBOE Vix endeksini tanıtmasıyla küresel piyasalar dalgalanma endeksi ile tanışmış oldu. 2003 yılında CBOE Vix in metodolojisi güncellendi ve hali hazırda kullanılmakta olan dalgalanma endeksi oluşmuş oldu. Dalgalanma endeksleri gün geçtikçe daha çok yatırımcının ve finansal kuruluşun ilgisini çekmeye başladı ve çok geçmeden de en çok takip edilen göstergeler arasına girmeyi başardı. Bu gelişmeleri takiben bir çok ülke, genellikle, CBOE Vix metodolojisini veya bu metodolojinin değişik varyasyonlarını kullanarak kendi dalgalanma endekslerini piyasaya sundu. Dalgalanma endekslerinin piyasanın dalgalanma beklentilerini yansıtma konusunda ne kadar tutarlı ve başarılı olduğu ile alakalı akademik çalışmalar ve değişik görüşler olmasına karşın, yatırımcıların beklenen risk algısını yansıtan en kabul görmüş göstergeler CBOE Vix endeksi ve bu endeksin türevleridir. Bu çalışmada öncelikle CBOE Vix in gelişimi ve endeks metodolojisi detaylı olarak anlatılacak, bu endeksten faydalanarak üretilmiş diğer büyük dalgalanma endekslerine değinilecek ve son olarak da CBOE Vix metodolojisi kullanılarak Türkiye BIST 30 dalgalanma endeksi uyarlaması yapılacaktır. Bu dalgalanma endeksinin hesaplanması sırasında gerekli olan faiz oranları Nelson & Siegel modelinin geliştirilmiş hali olan Svensson modeli ile elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
In 1993, by representing of CBOE Vix, global financial markets met volatility indexes. In 2003, methodology of the CBOE Vix is updated and it took the form which used today. Day after day, volatility indexes have attracted more and more investors and financial institutions, and soon volatility indexes have succeeded in becoming one of the most followed financial indicators. Following these developments, many countries have introduced their implied volatility indexes by using CBOE Vix methodology or its variations. Although there are different academic studies and opinions about whether volatility indexes are consistent and successful in reflecting the markets volatility expectation or not. CBOE Vix and its derivatives are the most accepted indicators about reflecting investors volatility expectation. In this study, firstly development of the CBOE Vix and the methodology of this index will be explained in detail. Then, other important volatility indexes, that are created using this methodology will be mentioned. Lastly, an implementation of this methodology to Turkish BIST 30 index will be made. The interest rates, needed for calculation of this index will be obtained by Svensson method. 1993 yılında Chicago Opsiyon Borsası nın CBOE Vix endeksini tanıtmasıyla küresel piyasalar dalgalanma endeksi ile tanışmış oldu. 2003 yılında CBOE Vix in metodolojisi güncellendi ve hali hazırda kullanılmakta olan dalgalanma endeksi oluşmuş oldu. Dalgalanma endeksleri gün geçtikçe daha çok yatırımcının ve finansal kuruluşun ilgisini çekmeye başladı ve çok geçmeden de en çok takip edilen göstergeler arasına girmeyi başardı. Bu gelişmeleri takiben bir çok ülke, genellikle, CBOE Vix metodolojisini veya bu metodolojinin değişik varyasyonlarını kullanarak kendi dalgalanma endekslerini piyasaya sundu. Dalgalanma endekslerinin piyasanın dalgalanma beklentilerini yansıtma konusunda ne kadar tutarlı ve başarılı olduğu ile alakalı akademik çalışmalar ve değişik görüşler olmasına karşın, yatırımcıların beklenen risk algısını yansıtan en kabul görmüş göstergeler CBOE Vix endeksi ve bu endeksin türevleridir. Bu çalışmada öncelikle CBOE Vix in gelişimi ve endeks metodolojisi detaylı olarak anlatılacak, bu endeksten faydalanarak üretilmiş diğer büyük dalgalanma endekslerine değinilecek ve son olarak da CBOE Vix metodolojisi kullanılarak Türkiye BIST 30 dalgalanma endeksi uyarlaması yapılacaktır. Bu dalgalanma endeksinin hesaplanması sırasında gerekli olan faiz oranları Nelson & Siegel modelinin geliştirilmiş hali olan Svensson modeli ile elde edilecektir.