KOAH'lı hastalarda öz-etkililiğin, bakım verenlerin yükü ile ilişkisi
Relationship of self-efficacy with caregiver burden in patients with COPD
- Tez No: 518147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerde öz-etkililiğin, bakım verenlerin yükü ile ilişkisini incelemek amacı ile kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak yapıldı. Çalışmanın örneklemini KOAH tanısı olan 182 birey ve bu bireylere bakım veren 182 birey oluşturdu. Veri toplama aracı olarak KOAH'lı bireyler için“Bilgi Formu”,“KOAH Değerlendirme Testi [COPD Assessment Test (CAT)]”ve“KOAH Öz-etkililik Ölçeği”kullanıldı. Bakım veren bireylere ise;“Bilgi Formu”ve“Bakım Verenlerin Yükü Ölçeği”uygulandı. Her iki gruba veri toplama araçları aynı anda uygulanarak, yüz yüze görüşme tekniği ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
Relationship of Self-Efficacy With Caregiver Burden in Patients With COPD This study was conducted as a cross-sectional descriptive study to examine the relationship between self-efficacy and caregiver burden in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). The sample of the study consists of 182 individuals with COPD diagnosis and 182 individuals who care for these individuals.“Data Form”,“COPD Assessment Test (CAT)”and“COPD Self-efficacy Scale”were used as data collection tools for individuals with COPD. For those who care,“Information Form”and“Load Scale of Caregivers”were applied. Both sets of data were collected by means of face-to-face interviews at the same time.